Dziś jest: 02.06.2024
Imieniny: Marcelina, Marianny
Data dodania: 2024-05-19 09:02
Ostatnia aktualizacja 2024-05-20 10:53

Aleksandra Sawczuk

Co warto zwiedzić w Olsztynie… pod Częstochową? [ZDJĘCIA]

Co warto zwiedzić w Olsztynie… pod Częstochową? [ZDJĘCIA]
Sprawdzamy, jak wygląda Olsztyn pod Częstochową
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

12 km od Częstochowy leży malowniczo położony Olsztyn, niebędący sercem Warmii i Mazur, za to nazywany Jurajskim. Miejscowość znajduje się w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej i od 2022 r. ponownie zyskała miano miasta. Olsztyn co roku zachęca do odwiedzin oraz aktywnego zwiedzania rzesze turystów. Co warto tam zobaczyć?

reklama

Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego

Głównym obiektem, kojarzonym z miastem województwa śląskiego, są ruiny zamku, stanowiące część systemu Orlich Gniazd. Co ciekawe, szlak do nich prowadzący, wyłożony jest, w znacznej części, kafelkami, na których opisano historię miasta. Okazuje się, iż początki gmachu sięgają już XIV wieku, kiedy to wybudował go król Kazimierz Wielki.

Zgłębiając historię zamku, warto zaznaczyć, iż pierwsze zniszczenia budowli nastąpiły w 1587 r. Olsztyn był wówczas oblegany przez arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga, ubiegającego się o objęcie tronu polskiego. Proceder miał miejsce po śmierci władcy Stefana Batorego.

Jak wiadomo, zamek od stuleci pozostaje ruiną. Doszczętne zniszczenia dokonały się podczas potopu szwedzkiego, który miał miejsce blisko 369 lat temu.

Z kolei w XIX wieku dzieła rozbiórkowego dopełniła warstwa chłopska.

Obecnie, turyści odwiedzający ruiny, mają okazję z każdej strony podziwiać, zapierający dech w piersi, widok na okolicę.

Wzrost atrakcyjności zamku

Dodatkowo, obiekt zwiększył swoją atrakcyjność, poprzez wykonanie szeregu prac restauratorskich oraz konserwatorskich.

Proces obejmował następujące działania:

  • odbudowę Wieży Cylindrycznej oraz cysterny na wodę;

  • rewaloryzację murów i rekonstrukcję stropów Baszty Studziennej;

  • wykonanie trasy turystycznej z wykorzystaniem podestów stalowych;

  • budowę drogi dla ruchu pieszego, a także przewozu osób niepełnosprawnych;

  • udostępnienie jaskini przyległej do Baszty Studziennej;

  • rewaloryzację budynków bramnych;

  • rekonstrukcję klatki schodowej w Baszcie Studziennej;

  • wykonanie repliki koła wodnego z systemem transportu wody ze studni;

  • wykonanie komnaty muzealnej z ekspozycją artefaktów, odkrytych podczas prac archeologicznych;

  • stworzenie wystawy zdjęć z realizacji prac inżynieryjnych i konserwatorskich;

  • wykonanie modelu wzgórza zamkowego;

  • powstanie Komnaty Konferencyjnej w Baszcie Studziennej.

Podkreślić należy, iż cele zrealizowano w ramach Programu Regionalnego Funduszy Europejskich.

W pobliżu zamku znajduje się także rzeźba „owcy na rowerze”, autorstwa Michała Batkiewicza, która stanowi nawiązanie do rozwijającej się w Olsztynie turystyki rowerowej, a także wypasu owiec.

Amatorzy sportu znajdą coś dla siebie

Olsztyn posiada również inne atrakcje, idealne dla wielbicieli sportu i zwiedzania. Są to, m.in. skałki przeznaczone do wspinaczki, pięknie położone ścieżki leśne, a także przestrzeń do paralotniarstwa.

Miasto kojarzone jest także z 7-metrowym Aniołem Stróżem, wykonany przez Jana Wiewóra z drewna lipowego oraz spichlerzem, który przeniesiono przed laty z Borowna.

Ciekawy obiekt stanowi też, niezaprzeczalnie, góra Biakło, zwana Małym Giewontem czy Giewontem Jurajskim. Nazwa wzięła się z opinii, iż szczyt do złudzenia przypomina kształtem tatrzańską górę. W przypadku wysokości nie należy doszukiwać się podobieństw, bowiem Biakło ma tylko 350 m n.p.m. Ze szczytu, na którym umieszczony jest metalowy krzyż, można podziwiać, m.in. widok na ruiny wspomnianego zamku, czy Sokole Góry.

Jak informują serwisy turystyczne, miejsce jest w ostatnich latach bardzo oblegane, nawet w okresie zimowym. Odwiedzających, z pewnością, zachęca wówczas możliwość zjeżdżania z góry na nartach czy sankach.

Ruchome figury w chacie lokalnego rzeźbiarza

Kolejną z wartych zobaczenia atrakcji jest słynna olsztyńska szopka. Obiekt stanowi Izbę Twórczą, wspomnianego wyżej, Jana Wiewióra, znanego lokalnie rzeźbiarza.

Wewnątrz chaty zobaczyć można ruchomą szopkę, którą zdobi około 800 figur (z czego ok. 350 jest ruchomych), a także ciekawe ekspozycje, nawiązujące do historii regionu.

Rynek i pobliski rezerwat

Odwiedzając Olsztyn pod Częstochową, polecamy też wędrówkę po głównym placu miasta. Spacerując wokół rynku podziwiać można nietuzinkowe, balansujące rzeźby oraz fontanny.

2 km od centrum miasta znajduje się również rezerwat Sokole Góry, którego zadaniem jest ochrona wzgórz wapiennych, wśród których kryją się jaskinie. W pobliżu mieści się wiele szlaków, dostępnych dla turystów, w tym najbardziej znany, Szlak Orlich Gniazd.

Oryginalne, cykliczne imprezy

W sierpniu Olsztyn zaprasza odwiedzających na spektakularny Turniej Rycerski o szablę Starosty Olsztyńskiego. Impreza ma charakter cykliczny, a jej celem jest połączenie zabawy i edukacji, posługując się rekonstrukcją.

Z kolei we wrześniu odbywa się święto, obejmujące całą Jurę. Juromania stanowi cykliczną imprezę, organizowaną na zamku. Podczas obchodów mają miejsce turnieje rycerskie, koncerty czy inne wydarzenia plenerowe.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • stadiondlastomilu@o2 2024-05-19 16:02:22 2a00:f41:86e:*
    Ale tam nie ma Stomilu :(
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Joko 2024-05-19 12:47:06 46.205.*.*
    Wieś Olsztyn koło Ostródy to beton dla emerytów
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Taxi 2024-05-19 10:44:53 2a01:11cf:4a3:*
    Częstochowski Olsztyn docenia nawet GPS...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Matiii 2024-05-19 09:12:54 5.173.*.*
    Noc w mueum olsztyńska telewizjia nie wspomniała słówkiem taką to mamy huczną kulturę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0

www.autoczescionline24.pl