Dziś jest: 02.06.2024
Imieniny: Marcelina, Marianny
Data dodania: 2024-05-11 20:02

Aleksandra Sawczuk

Jedna z najstarszych mazurskich atrakcji. Ełcka Kolej Wąskotorowa wznowiła przejazdy

Jedna z najstarszych mazurskich atrakcji. Ełcka Kolej Wąskotorowa wznowiła przejazdy
1 maja ełcka wąskotorówka wznowiła przejazdy
Fot. Muzeum Historyczne w Ełku / Facebook

Przez lata była wykorzystywana w celach przewozu towarów, a także służyła okolicznym mieszkańcom jako środek transportu. Ełcka Kolej Wąskotorowa to jedna z nielicznych tego typu konstrukcji, która funkcjonuje do tej pory. Co prawda, obecnie pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej, ale jej historia pokazuje, jak bardzo przysłużyła się mieszkańcom w trudnych, wojennych czasach. 1 maja turyści mogli skorzystać z pierwszego przejazdu wąskotorówką w tym sezonie.

reklama

Geneza powstania kolei

Początki Ełckiej Kolei Wąskotorowej sięgają już 1905 r. Stworzenie projektu konstrukcji zrodziło się z pomysłu ówczesnego starosty powiatu ełckiego – Carla Sauermondta. Głównym celem inwestycji miały być korzyści gospodarcze i militarne, ponieważ władze borykały się z brakiem transportu, a na terenie Europy trwały niesnaski polityczne.

Prace budowlane rozpoczęły się w 1912 r. Za realizację zlecenia odpowiedzialne było berlińskie przedsiębiorstwo Lenz. Ze wstępnych ustaleń wynikało, iż linia kolejowa będzie miała zasięg 42 km i przebiegnie na odcinku Ełk – Turowo (wieś w powiecie nidzickim). Utrudnienia zaczęły się pojawiać na terenach o wyższym nachyleniu. Konieczne było posłużenie się specjalistycznymi, szerszymi szynami, które były w stanie zapewnić odpowiednie funkcjonowanie torów.

Koniec prac nastąpił w 1913 r. Ełcki transport kolejowy ruszył pełną parą. Podczas procesu budowlanego region odniósł również korzyści w postaci dodatkowych elementów infrastruktury, takich jak: wiadukty drogowe w okolicy Kalinowa czy żelbetonowy most wiodący przez rzekę Ełk.

Straty wojenne

Mieszkańcy nie nacieszyli się zbyt długo możliwością podróżowania. Ruch kolei został wstrzymany przez wybuch I wojny światowej. Skala zniszczeń infrastruktury okazała się niewyobrażalna. Wycofująca się wówczas, po przegranej bitwie pod Tannenbergiem, armia rosyjska wywiozła cenny tabor kolejowy.

Niemcy niemal od razu przystąpili do odbudowy konstrukcji. Ruch towarowy przywrócono już w roku 1915, natomiast pasażerski wystartował trzy lata później. Przejazdów nie organizowano jednak z dużą częstotliwością. Pociągi kursowały jedynie w dni powszednie: jedna para do Turowa i dwie do Zawad.

Rozwój gospodarczy wpłynął na rozruch

W latach 30-tych Ełcka Kolej Wąskotorowa przeżyła swój okres świetności. Duże znaczenie w tej kwestii miał rozwój gospodarczy, który spowodował wzmożony przewóz węgla, płodów rolnych, nawozów czy wielu innych surowców. W efekcie, pracownicy kolei zdecydowali się na uruchomienie dodatkowych kursów.

Okres II wojny światowej, na szczęście, nie przyniósł powtórnie wielkich szkód w ełckiej infrastrukturze. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że kolej w tamtejszym czasie bardzo dobrze prosperowała. Aż 39 pracowników cieszyło się w tej branży stabilnym, etatowym zatrudnieniem.

W roku 1933 Ełcka Kolej Wąskotorowa przewiozła 59 tys. pasażerów oraz 31 tys. ton towarów.

Najważniejsze etapy

Warto wspomnieć, iż po zakończeniu II wojny światowej inwestycja została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. Rozwój następował w zaskakującym tempie. W latach 50-tych w skali roku przewożono ok. 350 tys. pasażerów oraz 40 tys. ton towarów. Dodatkowo, nazwę kolejki zmieniono na Ełcką Kolej Dojazdową.

W 1991 r. inwestycja znalazła się w rejestrze zabytków. Trzy lata później na terenie obiektu powstał skansen, co wpłynęło na zwiększenie częstotliwości kursów turystycznych. Podjęte działania miały również przełożenie na ograniczenie standardowego ruchu osobowego i towarowego. Z czasem stan techniczny niektórych elementów konstrukcji zaczął się pogarszać.

9 czerwca 2001 r. władze podjęły decyzję o zawieszeniu przewozów na całej linii wąskotorówki. Kilka miesięcy później kolej trafiła pod skrzydła ełckiego urzędu miasta. Przywrócono wówczas nazwę „Ełcka Kolej Wąskotorowa”, a także działalność turystyczną. W kolejnych latach duży nacisk kładziono na modernizację infrastruktury.

Od lat zachęca turystów

W 2014 r. wąskotorówkę przejęło Muzeum Historyczne w Ełku. Cztery lata później zapadła decyzja o przeniesieniu siedziby muzeum do budynku dworca. Następnym etapem stało się otwarcie Parku Odkrywców Kolei.

Od kilku sezonów turyści mogą w okresie wiosenno-letnim korzystać z atrakcji oferowanych przez Muzeum Historyczne Ełku. Program obejmuje przejazd zabytkową kolejką, a także rozrywki dla amatorów gier strategicznych oraz natury. Na terenie muzeum znajdują się również zbiory z zakresu historii regionu oraz wystawa poświęcona kolejnictwu.

Jak podaje Serwis Samorządowy PAP „w sezonie 2022 r. z przejazdów pociągami Ełckiej Kolei Wąskotorowej skorzystało 16 660 osób”.

Nowy sezon rozpoczęty!

1 maja br. wąskotorówka wznowiła przejazdy. Wydarzenie, służące otwarciu sezonu, zgromadziło mnóstwo turystów, którzy chętnie skorzystali z podróży parowozem Px48. Podczas postoju na stacji w Sypitkach, odwiedzający mieli również okazję, m.in. wzięcia udziału w warsztatach tworzenia świec naturalnych czy posilenia się przy ognisku.

W maju turyści mogą skorzystać z przejazdów w każdą sobotę i niedzielę (oprócz 19 maja), a także w czwartek 30 maja oraz piątek 31 maja.

Ceny biletów kształtują się następująco:

  • normalny – 40 zł;

  • ulgowy – 20 zł;

  • dzieci do 3. roku życia – bezpłatnie (pod opieką osoby dorosłej).

Szczegółowy rozkład jazdy oraz informacje o biletach znajdują się TUTAJ.

Galeria

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

  • Turysta 2024-05-13 08:26:00 5.173.*.*
    Ale żeby dojechać pociągiem z Olsztyna di Ełku na godzinę odjazdu kolejki to nie ma ..uja. Żaden genialny kolejarz nie wpadł jeszcze na to że przez to tracą pasażerów i klijentów. Ale polregio jest przecież dla kolejarzy a nie dla ludzi😒
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • M B 2024-05-13 07:28:50 5.173.*.*
    To cudownie że ktoś zadbal o historie i uratował.,Welki ukłon tym ludziom.Komuna wszystko zniszczyła nawet kolej..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
  • zbylutek 2024-05-12 19:48:57 31.0.*.*
    Brawo Ełk, brawo. Tam widać można, jak się chce. A co z najpiękniejszą Trasą Nadzalewową Elbląg -Braniewo? Tam nawet ludziom od derezyn odwala i nie potrafią się dogadać. A szkoda, bo to taka jedyna w skali kraju trasa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • po prawdzie 2024-05-11 22:30:23 185.144.*.*
    Właściwe Turowo leży w powiecie ełckim, gmina Kalinowo. Poprawcie artykuł.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • SEMAFOR 2024-05-11 22:13:20 5.184.*.*
    brawo brawo ....reaktywacja
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • ano 2024-05-11 20:52:49 88.156.*.*
    Jeździłem tą ciuchcią wiele razy. Miło powspominać. Może jeszcze kiedyś przejadę się do Turowa i z powrotem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0

www.autoczescionline24.pl