Dziś jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyna, Iwa, Piotra
Data dodania: 2024-04-30 18:30

Redakcja

Zabieg z użyciem druku 3D w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Zabieg z użyciem druku 3D w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie
Operacja 17-letniego Kamila Tatucha zakończyła się sukcesem
Fot. WSSD w Olsztynie

Sukcesem zakończył się skomplikowany, interdyscyplinarny zabieg z użyciem planowania przedoperacyjnego z zastosowaniem druku 3D, zespolenia mikronaczyniowego i przeszczepu tkanek, przeprowadzony przez lekarzy ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie we współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. To pierwsza taka operacja pediatryczna na Warmii i Mazurach. Pacjentem był 17-letni Kamil Tatuch z Olsztyna, który dzięki nowoczesnemu leczeniu ma szansę na odzyskanie pełnej sprawności, a nawet uprawianie sportu. – Zamierzam wrócić do jazdy rowerem – zapowiada Kamil.

reklama

Kamil choruje na neurofibromatozę (nerwiakowłókniakowatość),  co sprawia, że złamania kości są u niego bardzo trudne do leczenia. Trzy lata temu chłopiec doznał złamania kości piszczelowej lewej nogi.

- Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia. Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Postanowiliśmy wykonać operację ratującą jego kończynę przed amputacją – mówi lek.  Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

I dodaje: – Zabieg był skomplikowany. Najpierw zaplanowaliśmy go z użyciem druku 3D, co pomogło precyzyjnie zaplanować poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia. Wycięliśmy duży fragment kości. W to miejsce wszczepiliśmy przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta. Został on dodatkowo wzmocniony przeszczepem allogenicznym, czyli przeszczepem od dawcy z banku tkanek. Dzięki temu udało się zachować kończynę, a także możliwość ruchów w stawach tej kończyny. Już w najbliższy poniedziałek planujemy rozpocząć pionizowanie pacjenta. Jest duża szansa, że jeśli się wszystko wygoi, to już za ok. 4-6 miesięcy pacjent będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować.

Od lewej lek.  Przemysław Jackowski, Kamil Tatuch wraz z modelem 3D kości strzałkowej i Pani Krystyna Tatuch, mama Kamila

Operacja trwała 4,5 godziny.  Przeprowadzili ją lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii, lek. Piotr Pisowłocki, specjalista ortopedii i traumatologii, lek. Natalia Łukaszewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii wraz z zespołem pielęgniarek operacyjnych i anestezjologicznych we współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

- Podobne zabiegi przeprowadzają nieliczne ośrodki pediatryczne w Polsce – zaznacza prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk. - W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonywaliśmy dotąd wysokospecjalistyczne zabiegi z zastosowaniem zespolenia mikronaczyniowego wspólnie z chirurgami szczękowo-twarzowymi, następnie rozpoczęliśmy ich wykonywanie z chirurgami dziecięcymi, a od tej pory jesteśmy przygotowani, by na stałe wprowadzić je do zakresu ortopedycznego.

- Bardzo się cieszę, że trafiliśmy na takich ortopedów, którzy nie dali za wygraną. Szukali różnych metod, żeby pomóc mojemu synowi - podkreśla Pani Krystyna Tatuch, mama Kamila.- Jestem też szczęśliwa, że w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie będziemy mogli leczyć główną chorobę Kamila - neurofibromatozę. Dzięki temu, tu na miejscu, Kamil będzie pod stałą obserwacją specjalistów.

Decyzją Ministra Zdrowia od 20 lutego br. Szpital Dziecięcy w Olsztynie został powołany do wąskiego grona wysokospecjalistycznych ośrodków kompleksowo leczących pacjentów z neurofibromatozami. Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce, prowadzących pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami z neurofibromatozami oraz chorobami pokrewnymi.

Powołano tutaj interdyscyplinarny zespół 24 specjalistów dedykowany tylko pacjentom z neurofibromatozami, na którego czele stoją koordynatorzy: medyczny i organizacyjny, którzy czuwają nad kompleksowością diagnostyki i leczenia każdego pacjenta z NFZ w naszym szpitalu.

Źródło: WSSD w Olsztynie

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Brawo lekarze i szpi 2024-04-30 22:06:58 88.156.*.*
    Brawo lekarze i szpital
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
  • Sorry 2024-04-30 20:37:01 80.50.*.*
    A Kamilek po tym bardzo wymagającym leczeniu, wysiłku zespołów operacyjnych z użyciem nowoczesnych technologii, przy założeniu, że wszystko pójdzie dobrze, ZNÓW WSIĄDZIE NA ROWER. No, litości. Jego podstawowa choroba skutkuje problemami ze zrostem złamanych kości. Chłopaku, szanuj to co dostałeś, nie kuś losu. Zdrowia Ci życzę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 1

www.autoczescionline24.pl