Przedstawiciele Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin przypomnieli, że w lutym złożyli w ratuszu petycję dotyczącą usunięcia Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej z Olsztyna. Na dzisiejszej sesji radni mają ją rozpatrzeć. Z pisma podpisanego przez przewodniczącego rady Roberta Szewczyka wynika, że petycja nie zostanie przyjęta. Pełną treść odpowiedzi na petycję wraz z uzasadnieniem można zobaczyć poniżej.
- Rada miasta razem z panem prezydentem w sposób skandaliczny postanowiła przegłosować i „debatować” naszą petycję złożoną już w lutym o usunięcie z centrum Olsztyna, najbardziej reprezentacyjnego miejsca w mieście, szubienic, które są Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej. Pan przewodniczący Rady Miasta odmówił udzielenia głosu wnioskodawcom petycji, co jest złamaniem wszelkich zasad dobrych obyczajów parlamentarnych – powiedział prezes ZChR oraz eurodeputowany, Bogusław Rogalski.
Przyznał, że urzędnicy nie chcą usłyszeć prawdy ani głosu mieszkańców Olsztyna.
- To przypomina mi czasy komunistyczne, cenzury, gdy próbowano uciszać tematy bardzo niewygodne dla rządzących.
Eurodeputowany przypomniał, że olsztyńskie „szubienice” są symbolem dwóch totalitaryzmów, ponieważ zostały zbudowane jako pomnik wdzięczności armii sowieckiej, której żołnierze na Warmii i Mazurach gwałcili kobiety, mordowali Polaków i niszczyli polskość. Dodał, że płyty, z których są wykonane „szubienice” pochodzą z Mauzoleum Hindenburga koło Olsztynka, w którym co roku odbywały się zloty nazistów z Hitlerem na czele.
- Utrzymywanie w dalszym ciągu tego pomnika w centrum Olsztyna jest hańbą dla naszego miasta i okrywa je wstydem. Tyle lat po wojnie ten pomnik powinien zniknąć z przestrzeni publicznej, a w jego miejscu proponujemy, aby powstał Panteon Walczących o Polskość Warmii i Mazur. Takiego pomnika brakuje – wyjaśnił Rogalski.
I dodał: - Pan prezydent od lat zaczadzony jest komunizmem. Jako były członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wielokrotnie dawał znak, że będzie bronił i jest przeciwko likwidacji sowieckiego monumentu.
Polityk, kończąc wypowiedź, zaapelował do radnych, aby podjęli decyzję o usunięciu pomnika z centrum miasta.
Następnie głos zabrał Paweł Czyż, rzecznik Zarządu Głównego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, który przypomniał, że ich petycja wpłynęła do ratusza 3 dni po ataku Rosji na Ukrainę, czyli 27 lutego.
- Trzeba pamiętać o tym, że w armii ukraińskiej, która bohatersko broni się przed najazdem rosyjskim, walczą Polacy. Nasi rodacy na Ukrainie codziennie giną w walce z armią rosyjską. Ten fakt powoduje, iż obecność jakiegokolwiek pomnika wdzięczności armii czerwonej w przestrzeni publicznej jest niezrozumiałe. Zwróciliśmy się do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, aby 17 września, aby w ramach ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej ten monument został usunięty – przyznał rzecznik ZChR.
Konferencji przysłuchiwała się jedna z mieszkanek miasta, która z oburzeniem wyznała, że według niej „szubienice” są symbolem trudnej historii Polski i powinny o niej przypominać.
- Nie wiadomo, jak się historia potoczy. Później będą burzone kolejne pomniki. Nie traktujmy każdej sprawy politycznie – powiedziała kobieta.
Bogusław Rogalski odpowiedział jej, że należy usunąć wszystkie pomniki wychwalające władze totalitarne. Na tym dyskusja się zakończyła.
Sytuacja jest dowodem na to, że głosy olsztynian na ten temat są podzielone. Przypomnijmy, że miasto podsumowało sondaż ankietowy przeprowadzony na grupie 1001 olsztynian (Badanie na zlecenie miasta: Większość olsztynian chce pozostawienia ''szubienic'' w obecnym miejscu). Wynika z niego, że 46 proc. ankietowanych chce pozostawienia „szubienic” na swoim miejscu, 43 proc. chce usunięcia pomnika, a dla 11 proc. osób było to obojętne.
Fot. UM Olsztyn
Z kolei Dariusz Barton, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, nakazał przeprowadzić ekspertyzę Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Okazało się, że monument autorstwa Xawerego Dunikowskiego jest w fatalnym stanie i grozi zawaleniem (''Szubienice'' zagrażają ludziom? Konserwator przeprowadził ekspertyzę).
Komentarze (30)
Dodaj swój komentarz