Przypomnijmy, 28 października Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna przesłało wszystkim komitetom wyborczym w Olsztynie listy z pytaniami dotyczącymi rozwoju naszego miasta. Komitety miały za zadanie przesłać odpowiedzi najpóźniej do 9 listopada, by społecznicy mogli zamieścić je na swojej stronie.
Jak informowaliśmy wczoraj (11 listopada), swoje odpowiedzi na czas wysłały tylko dwa komitety wyborcze: Andrzeja Ryńskiego i Piotra Grzymowicza.
Dziś swoje odpowiedzi dosłał również Andrzej Maciejewski, kandydat na prezydenta Olsztyna.
Poniżej przedstawiamy jego stanowisko:
DIALOG Z MIESZKAŃCAMI
Czy stosowane dotychczas metody konsultacji dają realną możliwość wpływu na decyzje podejmowane przez Urząd Miasta? Czy sposób konsultowania decyzji powinien ulec zmianom? Jeśli tak, to jakim?
-Aktualny dialog to fikcja. Potrzeba większego wyjścia do mieszkańców i wykorzystania nowych technologii w konsultacjach.
Jakie rozwiązania należy wdrożyć, aby w konsultacjach społecznych brało udział więcej mieszkańców?
- Konsultacje muszą być prowadzone w terenie: w galeriach, na ulicy...., Olsztyn musi mieć aplikację mobilną dzięki której, młodzi mieszkańcy zaczną nanosić swoje uwagi.
Czy podczas opracowywania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego powinny odbywać się dodatkowe konsultacje społeczne?
-Tak, rozmawiamy do końca i decyzja końcowa ma być jasna i opublikowana.
PRZESTRZEŃ I TRANSPORT
Jakie decyzje należy podjąć, aby Olsztyn nie ulegał dalszej suburbanizacji?
- Od suburbanizacji jako problemu nie uciekniemy. Jestem za tym, aby ten globalny problem był kontrolowany. Należy uporządkować całą dokumentację w Ratuszu: plany przestrzennego zagospodarowania; mapy geodezyjne; zlustrować istniejące działki niezabudowane i ich prawa własności; powołać zespół urbanistów który przedstawi propozycje konstruktywnych rozwiązań dla Olsztyna.
Czy Olsztyn powinien poszerzać swoje granice?
-Tak. Olsztyn się „dusi” i nie ma ziemi. Co nie zmienia faktu, że należy w pierwszej kolejności maksymalnie zagospodarować istniejące tereny i działki.
Jakie powinny być główne założenia strategii transportowej Olsztyna?
Wzrost kultury jazdy wszystkimi pojazdami po mieści.
Szynobusy, jako szybka inwestycja uzupełniająca istniejącą komunikację.
Zacznijmy, realizować istniejące strategie i plany, a nie tworzyć nowe papiery których jak widać nikt nie czyta a tym bardziej nie realizuje założeń.
W jakich kierunkach powinna być rozwijana sieć tramwajowa?
-Niech tramwaje zaczną jeździć.
Co zrobić, aby Śródmieście (nie tylko Stare Miasto) znowu tętniło życiem?
- Należy opracować cykl imprez na cały rok, a nie tylko wakacje. Potrzeba stworzyć sieć parkingów wokół Śródmieścia oraz toalet.
Czy Państwa Komitet jest za wdrożeniem Zintegrowanego Planu Rozwoju Śródmieścia?
-Tak.
Czy należy dążyć do ograniczenia ruchu samochodowego w Śródmieściu oraz całkowitego wyprowadzenia aut ze Starego Miasta?
- Tak.
Jak powinna wyglądać w przyszłości ulica Partyzantów? Należy ją poszerzyć i zrobić z niej ulicę tranzytową, czy potraktować jako ulicę śródmiejską o uspokojonym ruchu?
- Zróbmy ulicę po której pojedziemy bez wstydu jako ulicę śródmiejską.
Czy Państwa Komitet ma pomysł na zrewitalizowanie zaniedbanych terenów położonych przy ulicach Wyzwolenia, Marii Skłodowskiej – Curie, Małłków, Ratuszowej, Dąbrowszczaków, Warmińskiej, Mazurskiej itp.? Jeśli tak, to prosimy o jego przedstawienie.
- Właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe które podejmą się remontów, inwestycji mogą liczyć na zwolnienia w podatkach lokalnych na okres 5 lat. Wolne działki sprzedać.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz