Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2013-02-28 08:21

Iwona Starczewska

''Chcemy mieć wpływ na tworzenie nowego Dworca Zachodniego''

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Wizja Lokalna chce by PKP umożliwiło mieszkańcom i społecznikom wzięcie udziału w tworzeniu projektu przebudowy Dworca Zachodniego i zagospodarowania przestrzeni wokół obiektu. Jak twierdzą społecznicy - przetarg ogłoszony przez PKP w formule ''zaprojektuj i wybuduj'' ma na celu szybkie załatwienie sprawy modernizacji Dworca, a to za mało - olsztynianie chcą wypracowania ciekawych rozwiązań architektonicznych i zmiany w postrzeganiu tego miejsca przez turystów.

reklama

Przypomnijmy, PKP  już w ubiegłym roku zleciło pracowni IKA stworzenie projektu nowego Dworca Zachodniego. Więcej tu->

Projekt nie znalazł uznania wśród mieszkańców i lokalnych architektów. Forum Rozwoju Olsztyn  stworzyło wtedy swoją wizualizację dla tego miejsca, która szybko zyskała poparcie mieszkańców. PKP już wtedy informowało, że projekt nowego Dworca Zachodniego będzie więc zmieniony, tak by odpowiadał mieszkańcom. W ubiegłym tygodniu PKP ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie dworca. Jak twierdzą przedstawiciele PKP – wyłoniony w przetargu wykonawca będzie mógł  choć nie będzie musiał wzorować się na projekcie pracowni IKA projekt.

Społecznicy nie zgadzają się na to, by ich wysiłki poszły na marne. Przypomnijmy, oprócz koncepcji dworca przygotowanej przez FRO społecznicy wielokrotnie poruszali temat modernizacji dworca.  Dyskusja  toczyła się podczas spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie „Wizja Lokalna” w ramach projektu „Dworzec St@re Miasto” będącego elementem zainicjowanej przez Fundację im. Stefana Batorego ogólnopolskiej akcji „Masz głos, masz wybór”. W ramach projektu przeprowadzono m.in. badania opinii społecznej na temat dworca i jego okolic oraz pozarządowe konsultacje społeczne, w których udział wzięli przedstawiciele spółek PKP.


- Doskonałe położenie Dworca Zachodniego jest kwestią bezdyskusyjną, dlatego jeśli chcemy by zdecydowanie większa część przyjezdnych zobaczyła Olsztyn od jego najlepszej strony, czyli znajdujących się w obrębie zaledwie kilkuset metrów wiaduktów kolejowych, Starego Miasta, Kościoła Garnizonowego, parku Podzamcze, pięknych deptaków przy j. Długim czy Koszarów Dragonów - miejsca o ogromnym aczkolwiek niewykorzystanym potencjale, do dyskusji podejść powinniśmy kompleksowo. Musimy zrozumieć, że w istocie nie chodzi jedynie o podnoszoną często kwestię modernizacji samego budynku, ale również o jego okolice, które od lat pozostają bez pomysłu. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że podróżni widzą potrzebę większych inwestycji nie tylko na samej stacji lecz także w jej okolicach. Ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i przebudowanie budynku Dworca Zachodniego jest świetną okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości tej części miasta. Pragniemy jednak zwrócić uwagę na konieczność takiego określenia przez PKP warunków współpracy z przyszłym wykonawcą, która umożliwi udział mieszkańców, organizacji społecznych oraz władz miasta w procesie opracowywania dokumentacji projektowej, a także umożliwi skuteczny monitoring procesu wykonywania robót budowlanych w oparciu o wypracowane rozwiązania - czytamy w liście Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Wizja Lokalna skierowanym do PKP i Prezydenta Miasta.


Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich ''Wizja Lokalna'' chce więc, by wszystkie aspekty wypracowane podczas konsultacji trafiły do wykonawcy projektu. Główne założenia do wprowadzenia w życie na nowym Dworcu Zachodnim to między innymi podwyższenie peronów celem zwiększenia komfortu wsiadających i wysiadających w szczególności osób niepełnosprawnych, starszych czy z dziećmi, objęcie dworca i jego okolic monitoringiem, skomunikowanie dworca poprzez utworzenie przystanku i autobusowych połączeń z innymi częściami miasta, wprowadzenie Systemu Informacji Pasażerskiej z informacją o rozkładzie pociągów PKP i autobusów ZKM, stworzenie parkingu dla rowerów i punktu roweru miejskiego, utworzenie punktów usługowych, utworzenie elektronicznych kas biletowych, zainstalowanie elektronicznego punktu informacji turystycznej, zmiana nazwy dworca na „Olsztyn Stare Miasto”, czy stworzenie intuicyjnej drogi do Starówki połączonej z systemem oznakowania dróg do poszczególnych atrakcji.

Źródło: Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich Wizja Lokalna/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • olsztyn miastem rowerów! 2013-02-28 13:48:10 83.18.*.*
    Dwa najważniejsze postulaty to oczywiście parking dla rowerów i punkt roweru miejskiego. Od alternatywnych form komunikacji nie uciekniemy. Dobrze, że zostało to uwzględnione.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl