Ujednolicony system?
Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, od nowego roku pomieszczenia służące do przechowywania pojazdów uchodzić będą za część mieszkalną budynku. Przepis wprowadzony zostanie na mocy ustawy z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Zmiana kwalifikacji lokali obejmą garaże jedno- oraz wielostanowiskowe. Pomieszczenia opodatkowane zostaną stawką podatku od nieruchomości, określoną na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli stawką od budynków mieszkalnych lub ich części.
W efekcie system stanie się niejako ujednolicony, a zasady rozliczania uproszczone, ponieważ wszystkie lokale służące zarówno do przechowywania pojazdów, jak i niezajęte na działalność gospodarczą, opodatkowane będą jednakową stawką.
Co ciekawe, Ministerstwo Finansów zwróciło również uwagę, iż stawką dla budynków mieszkalnych opodatkowane staną się także pomieszczenia służące, m.in. do przechowywania rowerów, znajdujące się w prawnie wyodrębnionych garażach.
Aktualne zasady rozliczeń
Obecnie funkcjonują nieco bardziej skomplikowane formy rozliczeń. Garaże podlegają bowiem różnym stawkom podatku od nieruchomości, w zależności od wystąpienia określonego stanu faktycznego i prawnego.
Warto wspomnieć, iż w 2024 r. stawka podatku od nieruchomości dla budynków i lokali mieszkalnych nie może przewyższyć 1,15 zł od m2 powierzchni użytkowej. Z kolei, kiedy garaż stanowi odrębny obiekt, stawka liczona jest od tzw. budynków pozostałych. Aktualnie maksymalną stawkę ustalono na 11,17 od m2 pow. użytkowej.
Deklaracja IN-1
Nie ulega wątpliwości, iż właściciele, współwłaściciele, współużytkownicy czy użytkownicy wieczyści obiektów i nieruchomości budowlanych muszą poinformować o tym stanie rzeczy odpowiedni organ podatkowy, poprzez formularz IN-1.
Zmiana przepisów nie nakłada jednak obowiązku ponownego składania wyżej wskazanej deklaracji. Wynika to z treści nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
- Osoby fizyczne, z wyłączeniem osób fizycznych, o których mowa w art. 6 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy złożyły informację, o której mowa w art. 6 ust. 6 ustawy zmienianej w art. 2, z tytułu przysługującej im odrębnej własności lub współwłasności lokalu stanowiącego pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym, nie mają obowiązku złożenia takiej informacji z tego tytułu w 2025 r. - czytamy w ostatecznie przyjętej wersji rozporządzenia.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że organy automatycznie przyporządkują powierzchnię użytkową garaży do konkretnej stawki, na podstawie już dostarczonych informacji. Warto jednak upewnić się, iż zmiana została prawidłowo uwzględniona w rozliczeniach. Gdyby organ nie zmienił stawki z urzędu, podatnikowi przysługuje prawo do złożenia odwołania.
Maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrośnie do 1,19 za m2.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz