Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2011-11-23 08:13

Iwona Starczewska

Bezpłatne warsztaty dla studentów w stolicy

Bezpieczeństwo. Stabilizacja finansowa. Normalne życie. Marzenia młodych ludzi są skromne. Jednak kolejne rządy, pracodawcy i media wymagają od nich coraz większej elastyczności tzn. dostosowania się do warunków narzucanych przez pracodawcę.

reklama

Jedni pracują na umowach śmieciowych bez żadnych praw, a często i bez zabezpieczenia społecznego. Inni mają podpisaną umowę o pracę, ale co z tego, jeśli ich prawa nie są przestrzegane, a pensja jest niska.

Na uczelniach brakuje ducha akademickiej wspólnoty. Studentom i studentkom narzucana jest relacja sprzedawca – konsument. Zamiast demokracji i samorządności promuje się konformizm i posłuszeństwo. Uczelnia wysyła Cię na bezpłatne praktyki? Zasady przyznawania stypendium rektora są niejasne? Warunki socjalne są marne? Uczelnia zamyka kierunek, na którym chciałeś kontynuować studia? Płać i siedź cicho! Uczelnie zarządzane w tym duchu nie chcą kształtować zdolności do krytycznej refleksji, której przekucie w realne – socjalne, ekonomiczne i naukowe – żądania mogłoby się obrócić przeciwko nim.

Rzeczywistość nie jest różowa, Polska nie jest zieloną wyspą, a młodzi nie są skazani na sukces. Nie są jednak żadnym straconym pokoleniem. Są pokoleniem, które nie ma nic do stracenia. Nie ma do stracenia dobrej pracy, mieszkania, pewności jutra, stabilizacji finansowej, zabezpieczenia socjalnego.

Dlatego musimy znać swoje prawa. Dlatego warto wiedzieć, co robić kiedy te prawa są łamane. Dlatego organizujemy „Uniwersytet Zaangażowany” - cykl szkoleń z prawa w pracy i praw studenckich.

Czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenia i dlaczego pracodawcy nie chcą z nami podpisywać umów o pracę? Czym jest prawo pracy i jak się nim skutecznie posługiwać? Jak dochodzić swoich praw na uczelni? Kim właściwie jest student? Jak jest skonstruowany system stypendialny? Dlaczego warto się zorganizować? Jak się bronić?

Tego, i wiele więcej będzie się można dowiedzieć podczas praktycznych, bezpłatnych i otwartych warsztatów, organizowanych przez Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie.

Termin: 24.11.2011 – 23.02.2012 (każdy czwartek, godz. 19.00)

Lokalizacja: Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 3, I piętro, sala 108

Plan i program zajęć:

24 listopada

1. Status studenta. Podstawy systemu szkolnictwa wyższego i organizacji studiów.

2. Umowy śmieciowe: o dzieło, zlecenie i samozatrudnienie.

1 grudnia

3. System stypendialny.

4. Dlaczego społeczeństwom egalitarnym żyje się lepiej?

8 grudnia

5. Umowa o pracę.

6. Postępowanie przed organami uczelni. Instytucja Rzecznika Praw Studenta. Jak się bronić?

15 grudnia

7. Świat który znamy – gdzie i w jakich czasach żyjemy?

8. Czas pracy.

5 stycznia

9. Rozwiązywanie umów o pracę.

10. Skąd się wzięli pracownicy i dlaczego postanowili się zorganizować?

12 stycznia

11. Staże, praktyki i wolontariat.

12. Wynagrodzenie za pracę.

19 stycznia

13. Samorządy i organizacje studenckie. Demokracja uczelniana w praktyce.

14. Ruch studencki - wczoraj i dziś.

16 lutego

15. Demokracja ekonomiczna a ekonomia polityczna.

16. Urlopy pracownicze.

23 lutego

17. Jak się bronić?

18. Związki zawodowe i wyzwania XXI wieku.

Spotkania poprowadzą studenci, doktoranci i działacze społeczni. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu prosimy o wysłanie maila ze zgłoszeniem (imię i nazwisko oraz w miarę możliwości nr telefonu) na adres: [email protected]


Źródło: inf. organizatora

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl