Dziś przedstawiciel Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej Zatorze - Jarosław Skórski złoży w ratuszu wniosek o rozpoczęcie prac i wdrożenie procedury, mającej na celu utworzenie Parku Kulturowego Aleja Wojska Polskiego.
Ratusz wspiera wizję tworzenia Parku Kulturowego w Olsztynie, jednak skupia się na obszarze Starego Miasta. Społecznicy ze ''SWAO Zatorze'' i ''Nasze Jakubowo'' chcą poszerzenia tego terenu o klimatyczne miejsca w Olsztynie, które mogą niebawem zniknąć.
- Już w 2006 roku, w Programie Opieki Nad Zabytkami Miasta Olsztyn, przygotowanym przez Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, pojawiła się wyraźna sugestia utworzenia parku kulturowego na Starym Mieście i części Zatorza. Części obejmującej Park Jakubowo, trasę spacerowa nad Łyną i Las Miejski – argumentuje Jarosław Skórski. - Aleja Wojska Polskiego – chyba ostatnia prawdziwa aleja w naszym mieście - wraz z przyległościami (Park Jakubowo, Las Miejski) to obszar niezwykle ważny i charakterystyczny dla tej części Olsztyna. Ważny tak bardzo i tak kulturowo charakterystyczny, że wymaga szczególnej pieczy i troskliwej ochrony. Skłonny jestem poprzeć słowa, które usłyszałem niedawno – że park Jakubowo to jedna z ważniejszych przestrzeni miastotwórczych w Olsztynie – dodaje.
Te argumenty społecznik zapisał w swoim przemówieniu, które wygłosi dziś przed Radą Miasta.
Zdaniem społeczników to ostatni moment, by uchronić tę część miasta z jej magicznymi miejscami. Ruszyły przecież prace nad projektem przebudowy Alei Wojska Polskiego, która ma się stać drogą krajową z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy boją się, że realizacja inwestycji zniszczy bezpowrotnie to, co wokół alei jest tak cenne.
- Warto podkreślić, że utworzenie parku kulturowego na tym obszarze w sposób kompleksowy ochroni unikalny krajobraz kulturowy i systemowo pozwoli rozwiązać niektóre problemy z którymi borykają się na co dzień mieszkańcy tej okolicy. Program ochrony parku może m.in. obejmować ochronę przed hałasem i pozostałymi konsekwencjami wywołanymi nadmiernym ruchem ciężkich pojazdów. Może on wyznaczyć konkretne warunki dotyczące zagospodarowania tej cennej dla olsztyniaków przestrzeni, a także zaplanować i pomóc wdrożyć jej wizualne uporządkowanie. Nie można zapomnieć także o tym, że dzięki utworzeniu parku, obszar ten z pewnością odzyska należną mu rangę i stanie się na nowo prawdziwą perłą Zatorza – informuje Skórski.
Utworzenie parku kulturowego służy ochronie i zachowaniu krajobrazu kulturowego oraz wyróżniających się krajobrazowo terenów, na których znajdują się zabytki nieruchome charakterystyczne dla rodzimej tradycji budowlanej i osadniczej. Park kulturowy tworzy rada gminy na podstawie uchwały, po uprzednim zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora. Uchwała określa nazwę parku kulturowego, jego granice, sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia. Dla obszaru objętego parkiem sporządza się, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków plan ochrony parku kulturowego, który wymaga zatwierdzenia przez radę gminy. Dla obszarów, na których utworzono park kulturowy, sporządza się obowiązkowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz