Kontakty Warmii i Mazur z partnerami z Chin sięgają roku 1995, kiedy to zawarto porozumienie o ustanowieniu przyjaznych stosunków między województwem olsztyńskim a prowincją. W 2005 roku podpisano z kolei protokół uzgodnień pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim a regionem Heilongjiang. Protokół zakładał główne kierunki przyszłej współpracy takie jak gospodarka leśna, turystyka, przetwórstwo mleczne.
W październiku ubiegłego roku w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim wizytę złożyła 4-osobowa delegacja z prowincji Heilongjiang. Zagraniczni goście wzięli udział w rozmowach na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i wizytowali fabrykę POLMLEK w Lidzbarku Warmińskim. Z kolei w marcu tego roku z wizytą roboczą w Olsztynie przebywała delegacja Biura ds. Zagranicznych Prowincji Heilongjiang.
Podczas wczorajszej wizyty Konsul Generalnej Chińskiej Republiki Ludowej na Warmii i Mazurach, marszałek Gustaw Marek Brzezin podkreślił potencjał warmińsko-mazurskiej branży meblarskiej, wskazując, że może się ona stać kolejnym sektorem interesującym dla chińskiego biznesu. Mówił również o niezmiennie istotnej roli, jaką odgrywają kontakty międzyludzkie i wymiana kulturalna.
Konsul zwracała zaś uwagę na liczne podobieństwa między naszym regionem a prowincją Heilongjiang i wynikające z tego możliwości współpracy, bardzo mocno akcentowała też strategiczne partnerstwo polityczne łączące obecnie Polskę i Chiny.
Obecnie najważniejszymi obszarami zainteresowań pozostają obchody 20-lecia nawiązania stosunków, wystawa na temat Polonii żyjącej w Harbinie i prowincji Heilongjiang w pierwszej połowie XX wieku, rozwój wymiany turystycznej i kulturalnej oraz kontakty gospodarcze w takich sektorach, jak: przetwórstwo mleka, rolnictwo, przemysł drzewny i meblarstwo, a także współpraca między Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i uniwersytetami prowincji Heilongjiang.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz