Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2011-12-09 11:56

Iwona Starczewska

Czad nadal groźny!

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy zwiększa się ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Najczęściej przyczynami zaczadzenia jest zaniedbanie lub niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych.

reklama
Od początku sezonu grzewczego straż pożarna z naszego regionu interweniowała już 122 razy dokonując pomiarów stężenia tlenku węgla.

Do poważnego zaczadzenia doszło w Szczytnie przy ul. Skłodowskiej Curie. Zespół Ratownictwa Medycznego zabrał do szpitala 40-letnią kobietę i 13 letniego chłopca. Pomiar stężenia tlenku węgla wyniósł aż 220 ppm. Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło w Kajkowie, gm. Ostróda, z mieszkania ZRM zabrał do szpitala 9-letnie dziecko, ewakuowano też 81-letnią kobietę, która przebywała w sąsiednim mieszkaniu. W łazience użytkowany był piecyk gazowy. Wykonano pomiary w każdym z pomieszczeń mieszkania – w każdym z nich stężenie dwutlenku węgla było znacząco powyżej normy, czyli około 28 ppm.

Straż Pożarna przypomina, tlenek węgla potocznie zwany czadem  jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał a nawet śmierć.

W większości przypadków do zatruć dochodzi niestety z winy człowieka! Apelujemy o rozwagę i czujność! Czad jest gazem śmiertelnym – NIE DAJMY SIĘ ZABIĆ!

Źródło: KW PSP Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl