Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2019-01-11 14:03
Ostatnia aktualizacja 2019-01-16 09:20

Redakcja

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Zdjęcie ilustracyjne

Zakup ubezpieczenie zdrowotnego jest bardzo rozsądną decyzją. Przede wszystkim świadczy o tym, że chcemy chronić swoje zdrowie i spokojną przyszłość. Znając podstawowe informacje o polisach zdrowotnych, mamy szansę dokonać dobrego wyboru. Dlatego musimy wiedzieć, kiedy polisa nie będzie działać.

reklama

Ubezpieczenie zdrowotne nie zagwarantuje nam, jak robi to pakiet medyczny, darmowych badań diagnostycznych czy zabiegów ambulatoryjnych, jednak w zależności od wybranego produktu – w swojej ofercie może oferować np. tomografię mózgu czy rezonans magnetyczny. Tutaj nie należy jednak oczekiwać, że będą to wszystkie najczęściej wykonywane badania, jak morfologia, badanie TSH czy testy alergologiczne.

Warto zatem dokładnie porównywać ze sobą oferty, wczytywać się w zakres ochrony i kierować wyłącznie własnymi potrzebami.

Ubezpieczenie zdrowotne – co to właściwie takiego?

Na samym początku musimy dobrze zrozumieć czym jest i po co nam ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj opinie bywają różne, więc warto byśmy to wyjaśnili. Polisa zdrowotna jest produktem, którego celem jest ochrona naszego zdrowia oraz wsparcie finansowe w sytuacji problemów zdrowotnych. To wydawać by się mogło oczywiste, jednak nie dla wszystkich takie jest. Polisa zdrowotna najczęściej chroni na wypadek konkretnych chorób – większość towarzystw ubezpieczeniowych ma konkretną listę chorób, które obejmuje ochroną. Nie mamy zatem co liczyć na odszkodowanie w sytuacji zachorowania na zapalenie oskrzeli, leczenia kanałowego zęba, usunięcia chirurgiczne pieprzyka czy tym podobnych przypadków. Lista chorób dokładnie precyzuje, wymieniając np. choroby poważne: zawał serca, udar mózgu, nowotwór złośliwy.

Dokładnie opisany powinien być również pobyt w szpitalu – jeśli przysługuje nam świadczenie z tego tytułu – warto zwrócić uwagę na wytyczne, czy np. świadczenie otrzymamy za każdy dzień spędzony w szpitalu w przypadku pobytu powyżej 3 dni.
Dobrym tego przykładem będą ubezpieczenie zdrowotne na www.ubezpieczeniaonline.pl, gdzie znaleźć możemy szereg informacji o ubezpieczeniach zdrowotnych – tam dowiemy się, czy znaleziona przez nas polisa rzeczywiście cieszy się dobrą oceną.

Musimy pamiętać, że jeśli w ofercie napisano, że ubezpieczyciel umożliwia korzystanie z sieci prywatnych placówek np. Medicover czy LUX MED, warto sprawdzić czy nie jest to wyłącznie darmowy dostęp do lekarza pierwszego kontaktu oraz jednego specjalisty np. ginekologa. Ilość wizyt może być ograniczona do kilku rocznie, co również warto sprawdzić.

Wyłączenia i karencja – czego polisa nie obejmuje?

O jakości polisy zdrowotnej decyduje nie tylko zakres ochrony, ale i karencja i wyłączenia odpowiedzialności. Im mniej tych ostatnich, tym lepsza oferta. Podobnie jest z karencją – im krótsza, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania świadczenia za dane zdarzenie. Wyjaśnijmy, co oba pojęcia oznaczają w praktyce.

Karencja – to okres, po którym w pełni zaczyna działać ochrona ubezpieczenia, od podpisania umowy może trwać ona miesiąc lub nawet rok czasu. Jeśli w przeciągu tego czasu zachorujemy na poważną chorobę, która jest ujęta w umowie – możemy spodziewać się, że nie otrzymamy należnego świadczenia.

Karencja może w jednej polisie być różna dla różnych chorób oraz zdarzeń, które uwzględnia. Przykładowo ta sama polisa może w przypadku pobytu w szpitalu celem zabiegu chirurgicznego przewidywać karencję 4-miesięczną, z kolei w przypadku zajścia w ciążę – karencję 12-miesięczną.

Wyłączenie odpowiedzialności – dotyczy zdarzeń, na które mamy świadomy wpływ, oraz które działają na naszą niekorzyść i mogą spowodować nasze pogorszenie zdrowia lub zagrożenie życia. Ubezpieczyciel zazwyczaj bardzo dokładnie precyzuje sytuacje, w którym ma prawo odstąpić od wypłacenia świadczenia. Należą do nich najczęściej problemu zdrowotne powstałe w wyniku:

* popełnienia czynu prawnie zabronionego;
* bójki, rozruchów, protestów;
* prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
* prowadzenia samochodu bez posiadania uprawnień;
* samookaleczeń lub próby samobójstwa;
* przebywaniem na terenie kraju, w którym toczą się działania wojenne;
* przebywaniem na terenie kraju, w którym panuje oficjalnie ogłoszona epidemia;
* zatruciem alkoholem lub innymi substancjami odurzającymi.

Przed zakupem polisy zdrowotnej dobrze, byśmy się zapoznali bardzo dokładnie z wyłączeniami odpowiedzialności. Pozwoli to na przyszłość uniknąć rozczarowania.

Gdzie powinniśmy szukać dobrej polisy?

Warto korzystać ze źródeł informacji, które są w całości poświęcone tematowi ubezpieczeń. Są to strony, które np. prowadzą rankingi ubezpieczeniowe czy posiadają takie narzędzia jak porównywarka ubezpieczeniowa czy kalkulator. Dzięki temu nie tylko w szybki i łatwy sposób uda nam się samodzielnie porównać oferty, ale również na poszukiwaniu dobrej oferty spędzimy niewiele czasu.

Jeśli już upatrzyliśmy sobie konkretną ofertę, możemy ją sprawdzić za pomocą rankingu – dowiemy się jak jest oceniana przez specjalistów i czy na rynku istnieją lepsze produkty zdrowotne.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Michal32 2019-02-04 14:30:38 109.173.*.*
    Ubezpieczam się w Cuk, specjalista wybrał mi bardzo rozbudowany pakiet ubezpieczenia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • KatarzynaB 2019-01-14 14:51:50 81.190.*.*
    Kupując ubezpieczenie zdrowotne, warto także sprawdzić, do jakich dokładnie specjalistów zapewnia ono dostęp. Dzięki temu będziemy mogli określić, na ile dane ubezpieczenie będzie dla nas przydatne. Szybko warunki polis zdrowotnych można sprawdzić przy pomocy rankingów dostępnych choćby na stronie porównywarki Ubea.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl