Czy monstera jest trująca dla kota?
Monstera to popularna roślina doniczkowa, którą pokochali wszyscy miłośnicy domowych dżungli za jej szybki wzrost i piękne, charakterystyczne liście. Niestety, monstera jest także toksyczną rośliną po spożyciu. W soku rośliny znajdują się toksyczne substancje. Liście między innymi zawierają kryształy szczawiany wapnia oraz toksyczne saponiny, które mogą u ssaków powodować poważne objawy zatrucia, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. U ludzi do tego zazwyczaj nie dochodzi - substancje toksyczne trzeba bowiem spożyć, aby mogły zaszkodzić. Inaczej jest w przypadku kotów, które mogą gryźć łodygi i liście monstery.
Jakie są skutki i objawy zatrucia monsterą u kota? Jeśli zauważymy u kota silne wymioty, brak apetytu, drgawki i ślinotok mogą to być niepokojące objawy świadczące o zatruciu rośliną. Substancje zawarte w liściach monstery mogą powodować podrażnienia jamy ustnej, bolesne podrażnienia układu pokarmowego, poważne uszkodzenia nerek i narządów wewnętrznych, które nie tylko powodują silny ból, ale mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia.
Rośliny doniczkowe trujące dla kota
Nie tylko monstery zawierają toksyczne substancje. Istnieją liczne, popularne rośliny domowe, które zaliczane są do toksycznych roślin. W otoczeniu kota mogą stanowić one zagrożenie i powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych (w tym niebezpieczną niewydolność nerek) i zaburzenia rytmu serca po spożyciu.
Których z popularnych domowych roślin powinni wystrzegać się właściciele kotów? Oto lista:
-
Monstera,
-
Dracena,
-
Skrzydłokwiat,
-
Aglaomena,
-
Difenbachia,
-
Sansewieria,
-
Szeflera,
-
Filodendron,
-
Gwiazda betlejemska,
-
Zamiokulkas,
-
Oleander,
-
Kalanchoe.
Te popularne gatunki zaliczamy do trujących roślin stanowiących zagrożenie dla zdrowia kota. Powinny być one trzymane poza zasięgiem kota - w wielu przypadkach oznacza to niestety rezygnację z całkowitego ich posiadania.
Jak reagować na zatrucie kota rośliną?
Co robić, gdy nie powstrzymamy pupila przed zjedzeniem toksycznych roślin? Spożycie monstery prawdopodobnie da szybkie objawy. Należy zatem sprawnie działać. Warto przeciwdziałać wchłanianiu się toksyn podając kotu węgiel aktywowany, należy także przemyć jego pysk i błony śluzowe jamy ustnej. Należy także jak najszybciej zabrać zwierzę do weterynarza, który profesjonalnym okiem oceni stan zdrowia kota. Zagrożenie dla życia i zdrowia zależeć może od ilości spożytej rośliny oraz od spożytej części monstery.
Niektórzy właściciele czworonożnych pupili, obawiając się uszkodzeń w przewodzie pokarmowym zwierzęcia, próbują wywołać wymioty. Nie należy tego robić - w ten sposób możesz spowodować problemy z oddychaniem i pogorszyć stan swojego kota, w skrajnych przypadkach doprowadzając do jego zgonu!
Rośliny bezpieczne dla kota
Czy zatem posiadacze zwierząt muszą wybierać: koty albo kwiaty? Na szczęście nie! Istnieje wiele gatunków roślin bezpiecznych dla zwierząt. Co więcej - niektóre rośliny nawet specjalnie przeznaczone są do spożycia przez koty. Kot może bezpiecznie jeść trawą dla kota (można ją kupić w dobrych sklepach zoologicznych), kocimiętkę, walerianę, owies, papirus, zielistkę, bazylię, koper, rozmaryn, pietruszkę, ogórecznik, tymianek, oregano. Te rośliny wspierają trawienie i oczyszczają układ pokarmowy.
Pośród roślin ozdobnych bezpiecznych dla zwierząt oraz ich zdrowia można wskazać:
-
trzykrotkę,
-
fiołka afrykańskiego,
-
storczyka Falenopsis,
-
zielistkę,
-
bambusa doniczkowego,
-
Marantę,
-
Kalateę,
-
zygokaktusa,
-
pieniążka,
-
paproć.
Jak widać, lista bezpiecznych roślin jest długa! Warto o niej pamiętać i wybierać takie rośliny doniczkowe, które ozdobią nasze wnętrze i jednocześnie nie zaszkodzą czworonożnym domownikom!
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz