Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2012-05-18 08:18

Iwona Starczewska

Elektroniczny pies i malowanie światłem

Elektroniczny pies i malowanie światłem
Fot. BWA

Galeria BWA przygotowała nietypową, bo interaktywną wystawę skierowaną do dzieci. Wystawę - laboratorium, w którym można wszystkiego dotknąć, eksperymentować i obserwować, co się zdarzy, gdy uczestnicy postąpią w ten czy inny sposób, możemy odwiedzać do 12 lipca.

reklama
W laboratorium wykorzystano najnowocześniejsze technologie: czujniki ruchu, komputery i kamery. Zabawki-instalacje działają na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch, a dzieci przy okazji zabawy dowiadują się, czym jest faktura, perspektywa, mieszanie barw i przekonują się, że tak naprawdę pojęcia te wcale nie są trudne. Wystawa jest wspaniałą propozycją wspólnego, twórczego, rodzinnego i międzypokoleniowego spędzenia czasu. Łączy w sobie funkcje estetyczne, multimedialne, edukacyjne i społeczne. To wyjątkowy projekt zarówno w sensie technologicznym, jak i interaktywności z widownią, która doświadcza zanurzenia w świat sztuki.


Interaktywny plac zabaw to autorski projekt wrocławskich artystek: Patrycji Mastej i Dominiki Sobolewskiej oraz Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO.

MALOWANIE ŚWIATŁEM
Dzieci bawiące się świecącymi zabawkami (latarkami, świetlnymi mieczami) rejestrowane są przez system śledzenia ruchu. Za pomocą specjalnego oprogramowania informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na obraz i dźwięk. Na ekranie pojawiają się kształty wielkością i kolorem odpowiadające wprawionym w ruch narzędziom świetlnym. Dzięki temu w kilka osób można stworzyć cały koncert i malarską kompozycję na ścianie.

 

FAKTURY
System detekcji ruchu rejestruje nacisk dłoni położonej na jednej z pięciu powierzchni: kamieniach, wodzie, parze (w instalacji wykorzystano mechaniczny generator zimnej pary wodnej), korze, trawie. Elementy umieszczone są w niewielkich pojemnikach – dotyk dłoni przesyła sygnał do komputera i uruchamia wielkoformatową projekcję wizualno-dźwiękową. Na ekranie zmieniają się kolory, wyrastają drzewa, pojawiają się owady, zwierzęta. Skaliste wzgórze zmienia się w piękną łąkę, ocean w jezioro i na odwrót. Można również kreować ścieżkę dźwiękową złożoną z odgłosów natury. Czy zazielenią się drzewa, czy będzie burza - zależy tylko od dzieci.

 

RGB
Dzieci mogą przejść na czworakach przez labirynt kolorowych sześcianów i na własne oczy przekonać się, jak barwy z systemu RGB (red, green, blue) przenikają się i mieszają. Maluchy na każdym placu zabaw szczególnie lubią przeciskać się przez różnego typu tunele – tu dodatkową przestrzenią staje się przestrzeń trójwymiarowych kolorów.

 

PIES
Elektroniczny pies stróżujący przed wejściem na salę. Instalacja zbudowana jest z tradycyjnej, drewnianej psiej budy i umieszczonego wewnątrz niej systemu komputerowego: ekranu monitora przesłaniającego wejście do budy, jednostki sterującej, sensora ruchu i głośników. Pojawienie się osoby przed budą powoduje uruchomienie jednej z kilku animowanych sekwencji szczekającego psa.

 

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl