Środki miałyby pochodzić z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wchodniej. W ramach projektu przewiduje się wytyczenie i oznakowanie tras rowerowych oraz budowę, rozbudowę i modernizację dróg (ścieżek) dla rowerów o utwardzonej nawierzchni, które umożliwią bezpieczne przemieszczanie się turysty rowerowego oraz połączą miejsca kluczowe z punktu widzenia ruchu rowerowego (dworce kolejowe, autobusowe, parkingi, atrakcje turystyczne). Część środków miałaby pokryć koszty budowy i montażu podstawowej infrastruktury towarzyszącej tj. stojaków na rowery, wiat postojowych, wiat widokowych, itp. oraz innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu po drogach (ścieżkach) rowerowych realizowanych w ramach Programu (http://porpw.parp.gov.pl/index/index/1161).
Jednak od początku realizacji projektu Rowerowej Trasy Polski Wschodniej, w naszym regionie dało się zauważyć dążenie do przeforsowania planu Urzędu Marszałkowskiego (tzw. "przebieg północny"), który absolutnie nie dopuszcza do wiadomości istnienia alternatywnej koncepcji (tzw. "przebieg centralny"), proponowanej przez olsztyński Ratusz, działaczy rowerowych oraz organizatorów turystyki rowerowej z całego regionu. Więcej...
Aktualnie we wszystkich województwach (projekt swym zasięgiem obejmuje warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie) objętych opisywanym projektem prowadzone są konsultacje społeczne. Niestety, tempo jakie przyjęła organizująca je firma (M&G Consulting Marketing) niemal uniemożliwia udział osób zainteresowanych. Informacja o konsultacjach na terenie Warmińsko-Mazurskiego, zaplanowanych na 25 i 26 listopada, ukazała się oficjalnie na stronie Urzędu Marszałkowskiego dopiero 22 listopada. Zaproszenia drogą mailową rozesłano tylko kilka godzin wcześniej! Więcej..
Warto tu wspomnieć, iż spotkania odbywają tylko w czterech miastach - Elblągu, Bartoszycach, Węgorzewie i Gołdapi - z zupełnym pominięciem pozostałego terenu województwa, którego mieszkańcy także powinni mieć dostęp do aktualnych planów i wpływania na decyzje. Tymczasem materiałów zaplanowanych do zaprezentowania podczas konsultacji nigdzie nie udostępniono.
Jak zapowiada olsztyńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej "Młyn" - będzie aktywnie uczestniczyło w procesie podejmowania decyzji w sprawie Trasy Wschodniej i oczywiście skorzysta z zaproszenia na konsultacje w Elblągu. Jaki będzie przebieg spotkania? Więcej na stronie www.rowerowy.olsztyn.pl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz