Data dodania: 2008-01-07 09:40
Grekokatolickie Święta
Wierni obrządków wschodnich: prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy w niedzielę zasiedli do uroczystej wigilii świąt Bożego Narodzenia.
Według kalendarza juliańskiego jest ona trzynaście dni później niż w Kościele katolickim. 6 stycznia współwyznawcy zachowują ścisły post, który jest rygorystycznie przestrzegany aż do wieczora, czyli do wieczerzy. Kiedy wszyscy zasiądą do stołu, "głowa rodziny" rozpoczyna modlitwę i czyta Pismo Święte. Potem zgromadzeni dzielą się prosforą (przaśnym chlebem) - odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej.
Uroczysta kolacja, podobnie jak w obrządku rzymskokatolickim, składa się z dwunastu dań. Na stole muszą się znaleźć: czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości, oraz miód - symbol słodyczy(powodzenia). Często robi się także słodką kutię i maczkę, czyli postny sos grzybowy. Po wigilii nie ma tradycji wręczania prezentów. Najmłodsi dostają je 19 grudnia, kiedy obchodzony jest dzień św. Mikołaja.
Trzy godziny przed północą w olsztyńskiej cerkwi odprawione jest kilkugodzinne uroczyste nabożeństwo, będące odpowiednikiem katolickiej pasterki. Dla wiernych wystawiana jest ikona Bożego Narodzenia, na której widać Jezusa w ciemnej grocie - symbolizuje światło w ciemności.
W Kościele wschodnim święta trwają trzy dni. Dziś świętuje się narodzenie Jezusa Chrystusa, jutro jest uroczystość Świętej Rodziny, a w środę dzień świętego Stefana.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz