Dziś jest: 29.11.2024
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Data dodania: 2013-11-25 07:36

Iwona Starczewska

Innowacyjne warmińsko-mazurskie

Woda, lasy i wiatr to walory, którymi województwo warmińsko-mazurskie zamierza przyciągnąć biznes wykorzystujący technologie ekologiczne. A o tym, że warto, dyskutowali eksperci i przedsiębiorcy podczas konferencji EKO-Innowacje w Olsztynie, organizowanej w ramach projektu Promocja Gospodarcza Warmii i Mazur 2013+.

reklama

To właśnie nawiązanie dialogu między przedstawicielami świata biznesu oraz nauki było głównym celem spotkania. Konferencja była także idealnym miejscem do zaprezentowania Krainy Tysiąca Jezior, jako regionu atrakcyjnego inwestycyjnie, będącego liderem innowacyjnych rozwiązań ekologicznych.

Radosław Zawadzki, dyrektor departamentu koordynacji i promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie podczas oficjalnego otwarcia imprezy, mówił o eko-innowacyjności jako ogromnej szansie dla regionu północno-wschodniej Polski.

- Żywność pochodząca z Warmii i Mazur jest ceniona przez konsumenta w całym kraju. My chcemy to przekładać również na inne pola związane z gospodarką, chociażby turystykę - podkreślił.

Doskonałym przykładem eko-biznesu jest firma Condohotels z Ostródy. Spółka właśnie buduje nowy kompleks wypoczynkowy, wart 93 mln zł. Poza częścią hotelową powstanie tam także centrum konferencyjne i aquapark.

- Energię dadzą nam pompy ciepła. Zgromadzone ciepło latem wykorzystamy do klimatyzacji, zimą do ogrzewania. Planujemy też zakup ogniw fotowoltanicznych, aby zaoszczędzić na prądzie z sieci - wyjaśnia Tomasz Pawłowski, prezes spółki.

Głos w debacie zabrał Waldemar Klocek, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu. Skupił się na ogromnej roli świadomości przedsiębiorców.

- Wiele firm uciekło z naszego regionu z różnych powodów: braku lotniska, słabej infrastruktury drogowej, słabego uprzemysłowienia regionu. Dlatego tym większa powinna być odpowiedzialność za ochronę naturalnego środowiska tych przedsiębiorców, którzy zostali na Warmii i Mazurach - powiedział. Zauważył też, że region nie wykorzystuje potencjału jaki tkwi w środowisku akademickim. - Nasze uczelnie wyższe nie odbiegają od średniej krajowej. Co więcej, nawet ją przewyższają.

Marcin Kuchciński, dyrektor departamentu pozyskiwania inwestorów Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. pochwalił organizatorów za pomysł zorganizowania tego typu spotkania.

- Dla przedsiębiorcy słowo „eko-innowacje” często kojarzy się z kłopotami, zwłaszcza w kwestii biurokracji. Staramy się wyjaśniać, że nie taki diabeł straszny, i że to jeden z naszych kluczowych sektorów związanych z województwem. Dlatego cieszę się, że są takie programy jak ten, bo dzięki temu przedsiębiorcy dowiedzą się, że „eko” to nie kłopoty, a coś z czego mogą skorzystać - tłumaczył Marcin Kuchciński.

Waldemar Klocek wracając do dyskusji zapewnił, że Klub Biznesu wielokrotnie namawiał i namawia przedsiębiorców, by pozyskiwali środki z Unii Europejskiej na eko-innowacje: - Te środki niemal leżą na ulicy. Aby zyskać naprawdę bardzo duże wsparcie, często wystarczy tylko mieć dobry pomysł i napisać projekt. Zachęcamy zwłaszcza do eko-budownictwa - dodał.

Z kolei Anna Kamińska-Bisior, specjalista Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w Olsztynie, jako przedstawicielka świata nauki, wyjaśniła, że Warmia i Mazury to region wyjątkowy pod względem walorów naturalnych. - Staramy się jak najlepiej wykorzystywać potencjał naukowy uniwersytetu w celu zrównoważonego rozwoju regionu. Planujemy także współpracę z wieloma uczelniami w kraju w zakresie eko-innowacji - powiedziała Anna Kamińska-Bisior.

A jest co wykorzystywać. Jerzy Braczkowski z Warmińsko - Mazurskiego Stowarzyszenia Energii Odnawialnej zauważył, że wprawdzie największe skupiska elektrowni w Polsce mieszczą się na Pomorzu i w Wielkopolsce, ale od kilku miesięcy oczy fachowców skierowane są również na północne regiony warmińsko-mazurskiego. Tu bowiem, jak się okazuje, warunki - zaraz po terenach nadmorskich - są najlepsze w kraju.

Organizatorami konferencji „Eko-innowacje” był Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Partnerem merytorycznym Prospects Magazine Sp. z o.o.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • jabol 2013-11-27 23:04:30 83.12.*.*
    BEŁKOT,BEŁKOT ..... szkoda. że za MOJE pieniądze...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • barry 2013-11-25 16:13:04 77.242.*.*
    To się chłopy nagadali-przecież w kluczowych sprawach zarówno inwestycji miejskich Olsztyna,jak i rozwoju województwa nikt z Wami tego nie konsultuje.O walorach naszego regionu wiemy od lat...i co z tego.Bla..bla..bala.Czy padła ze strony "Władz" chociaż jedna konstruktywna propozycja wykorzystania potencjału zabierających głos? Konkrety Panowie ,konkrety!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl