A | A | A
Data dodania: 2011-04-20 11:52
Iwona Starczewska
Jednoczą siły, by walczyć w swoim interesie
Mowa o młodzieży z Warmii i Mazur, która chce wspólnie pracować na rzecz realizacji pasji i zainteresowań młodych ludzi z regionu. Planują masę inicjatyw, bo kto zadba o ich interesy, jak nie oni sami.
reklama
- Motywacją do działania była nasza praca w ramach sieci organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego. Zorientowaliśmy się wówczas, że przydałaby się identyczna sieć, ale łącząca organizacje młodzieżowe. Zaczęliśmy zatem tworzyć nieoficjalne sieci, oparte o nasze prywatne kontakty – wyjaśnia Anna Śledzińska.
Jak dodają twórcy projektu, w województwie warmińsko-mazurskim istnieje spory problem związany z emigracją młodzieży do większych ośrodków miejskich oraz poza granicę kraju.
- Młodzi ludzie wyjeżdżają z województwa, ponieważ nie widzą tu dla siebie szansy na rozwój i jest im w związku z tym bardzo ciężko planować karierę - mówi Paweł Kulasiewicz, prezes Stowarzyszenia Elbląg Europa. – Zależy nam, by jednak zdecydowali się pozostać. Aby młodzież do tego przekonać, musimy pokazać, iż w warmińsko-mazurskim również mają szansę na realizację własnych pasji i zainteresowań. Nasza inicjatywa bardzo im w tym pomoże.
Osoby ze Stowarzyszenia Elbląg Europa mają wiele pomysłów na dwa lata działania projektu. Na początku chcą zdiagnozować, czego organizacje młodzieżowe z województwa potrzebują.
- Dowiemy się tego dzięki pracy naszych specjalistów zarówno z formalnymi, jak i nieformalnymi grupami młodzieży - tłumaczy Anna Śledzińska. – Następnym etapem będą szkolenia dostosowane do potrzeb konkretnych grup lub organizacji. Liczymy, że dzięki wsparciu merytorycznemu z naszej strony będą mogli rozwinąć skrzydła i prowadzić działania zgodne z ich zainteresowaniami.
Promocja wiedzy na temat sektora pozarządowego odbywać się będzie również poprzez działalność punktu sieci Eurodesk, która funkcjonuje w 31 krajach europejskich. Jej działanie ukierunkowane jest na informowanie młodzieży oraz osób z nią pracujących o możliwościach związanych z aktywną obecnością w Europie – edukacją, szkoleniami, funduszami i mobilnością.
Okazją do wykazania się własnymi umiejętnościami organizacyjnymi jest również trwający aktualnie Europejski Rok Wolontariatu. Organizacje młodzieżowe mają zatem wiele możliwości, by jak najlepiej go uczcić.
- Z pewnością będą mogli zorganizować debaty, być może jakieś akcje happeningowe lub spektakle teatralne – dodaje Śledzińska. - Tematyka wolontariatu towarzyszy nam przecież do końca grudnia, zatem jest sporo czasu na przygotowanie czegoś ciekawego. Przede wszystkim najpierw trzeba zebrać ludzi do działania. Mamy przecież świadomość, że nie stanie się to z dnia na dzień, lecz będzie wymagało sporo pracy.
Pierwszy etap funkcjonowania projektu potrwa do sierpnia. W tym czasie jego twórcy oczekują na zgłoszenia od organizacji młodzieżowych lub tych, które na rzecz młodzieży działają. Do pracy zaangażowani zostaną wówczas animatorzy Sieci, którzy zdobędą wiedzę na temat potrzeb organizacji. Jednak, jak zaznacza koordynatorka, nie znaczy to, że po tym okresie kolejne grupy młodzieży nie będą mogły się do Sieci przyłączyć.
Dlaczego tak ważna jest aktywizacja młodych osób? Koordynatorka projektu wyjaśnia, iż Unia Europejska bardzo mocno określa potrzeby inwestowania w młodzież. Chodzi o mobilizowanie jej do działania, o czym wiedzą doskonale nasi sąsiedzi z Unii Europejskiej. W krajach tzw. starej Unii są już całe departamenty zajmujące się problemami i wymaganiami młodych osób. W Polsce, niestety, tego typu polityka jest wciąż marginalna. Dlatego młodzież musi się zorganizować, by wspólnymi siłami wypracować pewne standardy.
W tym celu osoby zaangażowane w projekt, razem z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, będą tworzyły politykę młodzieżową w województwie. Umożliwi to w przyszłości udział przedstawicieli organizacji młodzieżowych w pracach ciał doradczych przy organach administracji publicznej. W ten sposób młode osoby zyskają pełnoprawny głos w dyskusji publicznej na temat istotnych spraw regionu. Jak tłumaczą organizatorzy, jeśli działania przełożą się na powiaty lub gminy, wówczas będzie to wartość dodana.
- Zdarza się, że młodzież chętna do aktywności w sferze publicznej, nie ma do tego wystarczającej wiedzy – dodaje Paweł Kulasiewicz. - Dlatego tak ważne jest merytoryczne przygotowanie. Będziemy z nimi na ten temat rozmawiać w ciekawej, warsztatowej formie np. poprzez gry.
Już w sierpniu w Elblągu odbędzie się zlot inauguracyjny, na który zostaną zaproszeni wszyscy członkowie Sieci. W trakcie 4-dniowych spotkań odbywać się będą debaty, targi informacji młodzieżowej, warsztaty grup roboczych i spotkania z VIP-ami. Ponadto Zlot uświetnią wydarzenia kulturalne, w tym mający już renomę cykliczny festiwal - przegląd kapel rockowych z regionu - Elbląg Rocks Europa.
Więcej na stronie Stowarzyszenia Elbląg Europa
Źródło: elblageuropa.pl/własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz