Dziś jest: 29.11.2024
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Data dodania: 2013-11-29 10:39

Iwona Starczewska

Jest umowa na dofinansowanie elektrowni słonecznej

Władze powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika podpisały umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Olsztynie na dofinansowanie środkami unijnymi budowy farmy fotowoltaicznej na lądowisku w Gryźlinach. Pierwsza elektrownia słoneczna w regionie ruszy w IV kwartale 2014 roku.

reklama

Inwestycja na lądowisku w Gryźlinach jest największym z czterech projektów, które uzyskały unijne dofinansowanie w konkursie na „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” z RPO „Warmia i Mazury 2007-13”.

- Projekt budowy elektrowni słonecznej na lądowisku w Gryźlinach otrzymał prawie 3,3 mln zł dofinansowania - mówi Krystyna Mathoes, prezes powiatowo-gminnej spółki Fotowoltaika Gryźliny. - Całkowity koszt ekologicznej inwestycji wyniesie około 8,2 mln zł.

Pozostałe środki na inwestycję  będą pochodzić z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Podczas podpisania umowy Maria Sokoll, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie zwróciła uwagę, że jest to pierwsza umowa w naszym województwie na budowę farmy fotowoltaicznej.

- Dwa lata temu byliśmy w Bawarii, aby podpatrzyć inwestycje związane z energią odnawialną. Trochę zazdrościliśmy Niemcom tego, że na każdym skrawku dachu znajdują się panele fotowoltaiczne - mówiła Maria Sokoll. - Na szczęście i my zaczęliśmy podążać w tę stronę.

Przetarg będzie ogłoszony w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, więc wykonawca najpierw będzie musiał przygotować dokumentację projektową i uzyskać pozwolenia na budowę, a potem dopiero zbudować elektrownię.

Jak przewiduje Krystyna Mathoes pionierska elektrownia słoneczna w regionie rozpocznie funkcjonowanie najpóźniej w IV kwartale 2014 roku. Instalacja na lotnisku Gryźliny będzie systemem o mocy 1 MWp, z którego produkowana energia będzie odsprzedawana do sieci elektrycznej. Spółka powiatowo-gminna (Powiat Olsztyński i gmina Stawiguda) uzyskała już warunki przyłączenia elektrowni słonecznej do sieci elektroenergetycznej Energa Operator SA. Jak zostało oszacowane instalacja pozwoli na uzyskanie rocznie minimum 900 MWh czystej energii elektrycznej.

 

Źródło: powiat-olsztynski.pl

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl