Fatalna sytuacja Stomilu Olsztyn. Klub, zadłużony na kwotę około 4 mln złotych, wciąż pozostaje we władaniu miasta – jako głównego udziałowca spółki Stomil Olsztyn. Mimo iż w ostatnim czasie prezes Stomilu, Maciej Radkiewicz informował o dwóch inwestorach zainteresowanych przejęciem udziałów od miasta, a radni wyrazili na to zgodę – wciąż do sprzedaży nie doszło.
Niepewna sytuacja finansowa i własnościowa sprawiły, że Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej, która zapoznała się z analizą finansową klubu, wystąpiła o bezzwłoczne przedstawienie programu naprawczego. Przedstawione przez klub sprawozdania finansowe i informacje wskazują bowiem, iż bez niezwłocznego wsparcia finansowego od właściciela, sponsora lub nowego inwestora nie ma szans na poprawę kondycji finansowej klubu i istnieje poważne ryzyko, że klub nie będzie dysponował środkami na dokończenie udziału w rozgrywkach.
Te zbierające się nad Stomilem czarne chmury oraz fakt, iż minął termin spłaty zaległości, które pozwoliłyby uratować dwa punkty dla Stomilu w tabeli I ligi sprawiły, że I-ligową drużynę Dumy Warmii postanowiło opuścił 11 zawodników: Adrian Serowiec, Ernest Dzięcioł, Szymon Jarosz, Łukasz Sołowiej, Tomasz Wełnicki, Piotr Głowacki, Dominik Kun, Marcin Stromecki, Wolodymyr Tanchyk, Miłosz Trojak, Tomasz Zając.
Dziś, 1 lutego, na chwilę przed godziną 11.00 miasto, jako właściciel spółki wydało oświadczenie w sprawie Stomilu i toczących się rozmów z inwestorami.
Treść oświadczenia:
''Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i Rada Miasta wielokrotnie dawali dowody troski o funkcjonowanie klubu piłkarskiego Stomil. Jednocześnie potrzeba znalezienie wiarygodnego inwestora była jedną z przesłanek utworzenia spółki akcyjnej Stomil S.A.
W obecnej sytuacji ekonomicznej spółki gmina jest nadal otwarta na wszelkie rozmowy z potencjalnymi inwestorami, w tym wskazanymi przez jej zarząd. Dotychczas odbyły się spotkania z dwoma zainteresowanymi inwestorami, jednak przebieg rozmów wskazuje, że ich ewentualne zaangażowanie trzeba traktować, jako proces przesunięty w czasie i uwarunkowany działaniami biznesowymi, pozwalającymi na ich zaangażowanie inwestycyjne. Wyklucza to transakcje zbycia akcji spółki w najbliższym czasie, a co za tym idzie jego szybkie dofinansowanie.
Rozmowy są interesujące, perspektywiczne i będą kontynuowane, jednakże z uwagi na konieczność podjęcia decyzji, co do przyszłości spółki już w najbliższym czasie, podjęto decyzję o wszczęciu bieżących działań naprawczych zmierzających do restrukturyzacji spółki. Należy dodać, że przystąpienie do procesu restrukturyzacji nie ogranicza możliwości poszukiwania inwestora i zbycia akcji spółki.
W związku z toczącymi się rozmowami, kolejnego komunikatu w powyższej sprawie należy się spodziewać w przyszłym tygodniu.''
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz