Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2012-02-20 11:54

Iwona Starczewska

Kolejne decyzje w sprawie cudzoziemców

Kolejny tydzień obowiązywania ustawy abolicyjnej i kolejne decyzje w tej sprawie. W minionym tygodniu wojewoda warmińsko-mazurski wydał 11 decyzji w sprawie cudzoziemców przebywających nielegalnie na terenie RP. Oprócz 9 decyzji pozytywnych wojewoda wydał także 3 negatywne.

reklama

Do tej pory do wojewody warmińsko-mazurskiego wpłynęły 23 wnioski abolicyjne, a w wyniku postępowania 16 osób zalegalizowało w trybie abolicji swój nielegalny dotychczas pobyt. Są to obywatele Chin, Nigerii, Mołdawii, Ukrainy, Rosji oraz bezpaństwowcy.

- Staramy się, aby postępowanie sprawdzające i wydawanie decyzji trwało możliwie jak najkrócej, aby osoby składające wnioski jak najszybciej otrzymały odpowiedź. Do tej pory niemal w siedemdziesięciu procentach przypadków są to decyzje pozytywne – powiedział wojewoda.

Przypomnijmy, cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogą wystąpić z wnioskiem do właściwego wojewody o legalizację swojego pobytu w trybie abolicji. Zalegalizowanie pobytu odbędzie się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które będzie udzielane na 2 lata.

W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce. Ustawa abolicyjna obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 roku. Również cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP mogą skorzystać z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 roku. Abolicja obejmuje także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy. Od cudzoziemców powyżej 14 roku życia funkcjonariusze Straży Granicznej będą pobierać odciski linii papilarnych - w dniu złożenia wniosku lub w toku postępowania. W przypadku cudzoziemców, którzy z przyczyn od nich niezależnych, np. z powodu pobytu w szpitalu, nie mogą stawić się osobiście, możliwe jest pobranie odcisków linii papilarnych w miejscu ich pobytu. Odciski będą pobierane w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w godzinach pracy urzędu. W przypadku dużej liczby zainteresowanych, dodatkowe stanowisko zostanie uruchomione w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, ul. Sikorskiego 78.

Cudzoziemcy przebywający na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zainteresowani zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce w trybie abolicji, mogą między 1 stycznia a 2 lipca 2012 r. wystąpić z wnioskiem do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Uwaga: wniosek złożony przed dniem 1 stycznia 2012 r. oraz po dniu 2 lipca 2012 r. zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Składanie wniosków:

• w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 7/9, pok. 10-13,

• za pośrednictwem poczty (adres do korespondencji: Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, 10-575 Olsztyn, Al. Marszałka J. Piłsudskiego 7/9).

Wymagane dokumenty:

• 4 egzemplarze wypełnionego wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony (1 oryginał i 3 kserokopie);

• 5 aktualnych, kolorowych, nieuszkodzonych fotografii o wymiarach 35 X 45 mm, wykonanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mających dobrą ostrość oraz pokazujących wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii; fotografie mają przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;

• kserokopia ważnego dokumentu podróży i oryginał do wglądu (w szczególnie uzasadnionym przypadku cudzoziemiec, który nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania może przedstawić inny dokument potwierdzający jego tożsamość;

• potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej od wydania zezwolenia (opłata wynosi 340 zł);

• inne dokumenty niezbędne do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie abolicji m.in. dokumenty potwierdzające nieprzerwany pobyt na terytorium RP w okresach wskazanych w ustawie.

Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znajdują się pod banerem „Abolicja dla cudzoziemców”.

 

Źródło: uw.olsztyn.pl

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl