Dziś jest: 28.11.2024
Imieniny: Lesława, Stefana
Data dodania: 2017-02-07 10:39

Iwona Starczewska

Na co wydali pieniądze z 500+?

Blisko sto tysięcy rodzin oraz 155 tysięcy dzieci z naszego województwa skorzystało przez ostatnie 9 miesięcy z programu 500+. Tym samym w naszym województwie wypłacono w sumie 697 mln złotych. Co ciekawe, na niemal 1,5 mln wypłaconych świadczeń połowę stanowiły te dla rodzin z jednym dzieckiem. Niepokojącym skutkiem programu jest wzrost bezrobotnych kobiet.  

reklama

Minęło 9 miesięcy od momentu wdrożenia programu 500 +. Tylko na Warmii i Mazurach na realizację świadczeń w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, lub pierwsze dla rodzin najbiedniejszych, wydano niemal 709 mln złotych. Do rodzin z tej kwoty trafiło w sumie 697 mln złotych, pozostałe środki wydano na tak zwaną obsługę programu. Program 500+ w założeniu miał zwiększyć wskaźnik dzietności w kraju. W sumie w Polsce w 2016 roku urodziło się 16 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku.

Obserwuje się za to znaczący wpływ programu 500+ na podniesienie jakości życia rodzin pobierających dodatkowe środki z programu.

- W środowiskach mniej zamożnych obserwuje się przeznaczanie środków finansowych, pozyskanych z programu, głównie na sprawy bieżące związane z zakupami większej ilości żywności, często wyższego gatunku, poprawą warunków mieszkaniowych, niewielkimi remontami, zakupem bądź wymianą wyposażenia mieszkalnego. Rodziny te nabywają też w większym stopniu ubrania dla dzieci, wielokrotnie nie w sklepach z odzieżą używaną, ale nową, markową, która do tej pory była dla nich niedostępna – czytamy w raporcie podsumowującym wdrażanie programu na Warmii i Mazurach. 

Wyraźny wzrost konsumpcji rodzin pobierających świadczenia budzi jednak pewne obawy.

Przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej zwracają uwagę na to, iż trzeba kontynuować również działania aktywizujące, zachęcające do inwestowania w siebie poprzez udział w szkoleniach i poszukiwanie pracy.

Niepokojącym skutkiem wypłaty świadczeń w ramach programu jest wzrost liczby kobiet rejestrujących się w urzędach pracy w poszczególnych miesiącach. Po spadku w początku roku do poziomu 4,4 tys. miesięcznie (w marcu i kwietniu) oraz 3,9 tys. (w maju i czerwcu) liczba rejestrujących się kobiet ponownie wzrosła do 4,4 tys. a nawet 5,5 tys. we wrześniu 2016 roku.

- Pozostałe dane, jak mniejsza liczba podejmujących zatrudnienie przy równoczesnej wyższej liczbie odmów propozycji pracy, wskazują, że są to tendencje charakterystyczne dla wszystkich osób bezrobotnych w tym okresie. Informacje uzyskane z urzędów pracy, dotyczące wpływu Programu Rodzina 500+ na lokalne rynki pracy, też nie dają jednoznacznej odpowiedzi w tym zakresie – tłumaczą w raporcie urzędnicy wojewody.

Przez 9-miesięczny okres działania programu w regionie nie obyło się również bez prób wydatkowania przyznanych środków na alkohol, czy inne używki. W warmińsko-mazurskim urzędnicy prowadzili w sumie 50 spraw związanych ze zamianą formy świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową. Tym samym część świadczeń zamieniono na żywność, ubrania, zabawki, czy artykuły higieniczne. Zdarzały się również przypadki wypłacania świadczenia w formie materiałów remontowych, opłacenia usług, głównie zaległych rachunków za wodę, prąd, czynszu za mieszkanie.

 

Źródło: inf. raport Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Isruu 2017-02-07 19:31:26 94.254.*.*
    Ją to samo Niebieska. Ale nikogo to nieobchodzi..tylko zusy srusy i skarbówka łapę wyciąga co miesiąc..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Niebieska 2017-02-07 13:07:14 213.73.*.*
    Jakbym dostała 500zł miesięcznie to też by mi się poprawiła jakość życia, też bym wydała w sklepach dzięki czemu wspomogłabym gospodarkę. Tylko dzieci nie mam więc jestem niewolnikiem, który musi pracować na bezrobotnych, dzieciatych, uchodźców i innych, którzy myślą, że im się należy za nic...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0

www.autoczescionline24.pl