Zdaniem amerykańskich i austriackich badaczy, wyniki badań prowadzonych na muszkach pozwalają na odszyfrowanie procesów zachodzących w mózgu kobiety w trakcie zalotów i współżycia.
Jako, że badania tych procesów na człowieku nie są możliwe, naukowcy sięgają po badania na owadach. Naukowcy do tej pory skupiali się głównie na badaniu samców i ich wysiłków w znalezienie samicy. Tymczasem niewiele miejsca poświęcało się właśnie samicom, które to ostatecznie podejmują decyzje o przyjęciu bądź nie zalotów.
Naukowcy z USA i Austrii odnaleźli w mózgu muszki dwie grupy komórek, które reagują na feromony potencjalnego partnera. Odkryto również ciąg neuronów, który jest odpowiedzialny za przyjęcie zalotów samca. Naukowcy odkryli również białko, które sprawia, że samica po udanych zalotach z wybranym samcem przez następne 10 dni unika innych samców.
Zdaniem naukowców – mężczyźni, którzy wciąż skarżą się na brak zrozumienia kobiet w sytuacjach damsko-męskich – powinni zapoznać się dokładnie z wynikami tych badań. Ich zdaniem bowiem ich wyniki można z łatwością odnieść do człowieka.
Hurraoptymizmu badaczy z USA i Austrii, którzy swoimi wnioskami podzielili się na łamach czasopism ''Current Biology" i ''Neuron'', nie podziela profesor UWM Stanisław Czachorowski.
- Od wielu lat prowadzone są badania nad procesami ewolucyjnymi i doborem płciowym. To są fakty naukowe. Procesom seksualnym, w tym wyborowi partnera - także u ludzi - towarzyszą różne procesy fizjologiczne. I takie badania są sensowe. Poszukuje się tych samych zjawisk w zakresie przekazywania informacji i procesów fizjologicznych, w tym neuroprzekaźników. Na tym poziomie interpretacja ma sens. Lecz proste przenoszenie na ludzi nie jest takie oczywiste. Owszem kierujemy się różnymi kryteriami przy wyborze partnera, ale poza fizjologią są to jeszcze i inne elementy, także psychologiczne czy społeczne. Marzeniem kosmetologów byłoby znalezienie uniwersalnych feromonów. Na szczęście nie jest to możliwe – wyjaśnia profesor Czachorowski. - Dla mężczyzny "baby są jakieś dziwne", podobnie dla kobiet mężczyźni. Nieco się różnimy, także w psychologi.
Rzeczywiście, zdaniem psychologów ewolucyjnych, kobieta oprócz idealnych genów partnera podświadomie wybiera takich, którzy dadzą jej i jej potomstwu poczucie bezpieczeństwa i dostęp do... zasobów. To jednak nie wszystko, kobiety szukają u mężczyn lojalności, pracowitości, inteligencji. Co ciekawe - kobiety wybierając partnera do związku ''krótkoterminowego'' wciąż mają takie same - wysokie wymagania co do partnera. Inczej sprawa wygląda wśród mężczyzn, o ile do związków trwałych wybierają kobiety piękne, inteligentne, ciepłe i lojalne, o tyle w związkach przelotnych znacząco obniżają swoje wymagania w stosunku do partnerki.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz