Nabór na wolne stanowiska w sądzie wyższej instancji – Sądzie Okręgowym w Olsztynie, miał miejsce w styczniu i lutym tego roku. Zgodnie z procedurą kandydatury opiniuje KRS i to ona rekomenduje Prezydentowi RP sędziów do awansu.
Zdaniem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Olsztyńskiego nominacje na stanowiska sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie otrzymały osoby, które nie były najlepszymi kandydatami.
Wyniki tych konkursów jednoznacznie wskazują na to, że wyłonienie osób mających otrzymać nominacje na stanowiska Sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie nie odbyło się na podstawie kryteriów merytorycznych, ale w oparciu o pozamerytoryczne ustalenia. Przedstawiane referaty dotyczące kandydatów były niepełne, pomijały istotne informacje pozytywne o kandydatach niepreferowanych, a negatywne o kandydatach mających uzyskać rekomendację (np. brak informacji o negatywnej opinii sędziego wizytatora oraz nieprawdziwe informacje o wynikach statystycznych). W ich wyniku do Wydziału Cywilnego Rodzinnego, który rozpatruje między innymi sprawy apelacyjne dotyczące kwestii tak wrażliwych jak ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, czy ustalenie kontaktów z dziećmi, został wybrany prokurator prokuratury rejonowej, nieposiadający żadnego doświadczenia w sprawach rodzinnych, a pominięci zostali doświadczeni sędziowie rodzinni, pełniący swoją służbę wzorowo przez wiele lat, do których pracy nie zgłaszano żadnych zastrzeżeń. Podobnie w drugim konkursie pominięto sędziów posiadających doskonałe opinie, wieloletnie doświadczenie, czy też tytułu naukowe, a wybrano osoby z mniejszym doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym, posiadające gorszą stabilność orzecznictwa i wyniki statystyczne
– czytamy w oświadczeniu Zgromadzenia.
Jak argumentują sędziowie Zgromadzenia w Sądzie Okręgowym w Olsztynie w I instancji są rozpoznawane sprawy o znacznym stopniu skomplikowania, a także sprawy odwoławcze, kończące się prawomocnymi orzeczeniami. Powołanie kandydatów nieposiadających wystarczającej wiedzy lub doświadczenia, w oderwaniu od merytorycznych kryteriów, uderzy w jakość sądownictwa, a przede wszystkim w obywateli, którzy dochodzić będą sprawiedliwości przed tym sądem.
Komentarze (19)
Dodaj swój komentarz