Pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało ranking, w którym wzięto pod uwagę bogactwo gminy i jej dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Stolica Warmii i Mazur uplasowała się na ósmym miejscu. Więcej o tym przeczytać można tutaj: Najnowszy ranking zamożności samorządów. Na którym miejscu jest Olsztyn?.
Niedawno tygodnik „Polityka” wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą stworzył własny ranking. Wzięto w nim pod uwagę wiele czynników.
W oparciu o zalecenia zawarte w zbliżonych tematycznie raportach i rankingach opracowanych w innych krajach europejskich, określiliśmy dziesięć obszarów wpływających na jakość życia. Są to edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd oraz transport i łączność. Pozycje, jakie zajęły miasta w głównym rankingu, wynikają ze średniej ważonej dziesięciu ocen (do określenia wag użyliśmy metod statystycznych rekomendowanych przez OECD i Joint Research Centre Komisji Europejskiej, co pozwoliło na zminimalizowanie niepożądanego wpływu arbitralności). Wysokie miejsce nie musi oznaczać, że miasto znalazło się w czołówce we wszystkich kategoriach – np. miejscowość bardzo rozwiniętą gospodarczo, gdzie łatwo o atrakcyjną pracę, może jednocześnie cechować bardzo zły stan środowiska
- czytamy w informacji o raporcie.
Jak w związku z tym wypada Olsztyn na tle innych miast na prawach powiatu? Stolica Warmii i Mazur ostatecznie zajęła 10. miejsce. Miasto najlepiej wypada w kategorii „Środowisko”, zajmując trzecie miejsce. Wyżej znalazły się tylko Sopot i Gdynia. W tej kwestii liczył się udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta.
Nieźle wypadamy także w kategorii „Mieszkania”, gdzie znaczenie miały koszty mieszkaniowe, wpływające na ogólny budżet domowy. Tutaj Olsztyn zajął siódme miejsce, przed Łomżą, Świnoujściem i Ostrołęką. Są to dwie jedyne kategorie, w których stolica Warmii i Mazur znalazła się w pierwszej „dziesiątce”.
- W ostatnich dniach pojawiły się dwa rankingi dotyczące samorządów i w obu wypadamy co najmniej dobrze. W „Rankingu zamożności”, przygotowanym przez pismo „Wspólnota”, w kategorii miast wojewódzkich utrzymujemy stabilną ósmą pozycję, a w „Rankingu jakości życia” opracowanym przez AGH i Politykę dziesiąte miejsce w wśród 66 miast na prawach powiatu. Cieszyć może fakt, że za nami lokują się większe i bogatsze stolice regionów, do których często jesteśmy porównywani. Już wiemy, że nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów i to raczej my możemy je rodzić u innych – skomentował wyniki rankingów prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz