Ablacja to zabieg, mający na celu zniszczenie lub odizolowanie obszaru serca, który powoduje powstawanie arytmii. Zabieg jest wykonywany przezskórnie, więc należy do procedur małoinwazyjnych. Dzięki zniszczeniu (ablacji) obszarów, które sprzyjają powstawaniu lub przenoszeniu się arytmii pacjent może zostać całkowicie wyleczony. Czasem ablacja ma na celu odizolowanie obszarów powodujących powstawanie arytmii (np. izolacja żył płucnych), wtedy czynnik powodujący arytmię nie jest usunięty, ale jego wpływ na resztę serca zostaje zablokowany lub ograniczony.
Ablację migotania przedsionków u 40-letniego pacjenta wykonali dr Tomasz Królak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz asystujący mu lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie: dr Tomasz Tyllo, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii i dr Damian Chojnowski. Operacja, która odbywała się w częściowym znieczuleniu trwała pięć godzin i zakończyła się sukcesem. 40-letni pacjent odzyskał sprawność .
– To bardzo ważne dla młodych osób, wśród których także zdarzają się zaburzenia rytmu serca w postaci migotania przedsionków – podkreśla dr Tyllo. – Częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem i dotyczy co dziesiątej osoby w wieku powyżej 80 lat.
Była to pierwsza taka medyczna procedura w naszym regionie. Dotąd w Olsztynie brakowało sprzętu, który potrzebny jest do wykonania tego rutynowego, w innych ośrodkach kardiologicznych w kraju, zabiegu.
Przeprowadzenie ablacji migotania przedsionków było możliwe dzięki wyposażeniu pracowni szpitala w system elektro-anatomiczny CARTO.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz