A | A | A
Data dodania: 2014-06-30 12:07
Ostatnia aktualizacja 2014-09-10 13:35
Ostatnia aktualizacja 2014-09-10 13:35
Iwona Starczewska
''Okresowy mężczyzna'', czyli środa z Tu Się Movie
Zapraszamy na projekcję doskonałego filmu dokumentalnego ''Okresowy mężczyzna'' w ramach olsztyńskiej inicjatywy Tu Się Movie. Seans już w najbliższą środę.
reklama
Zmiana terminów projekcji podyktowana jest względami praktycznymi. – Wielu naszych widzów sygnalizowało, że wakacyjne weekendy będzie spędzać poza miastem – tłumaczy Piotrek Olejnik z TU SIĘ MOVIE. – Dlatego zdecydowaliśmy się na projekcje w środku tygodnia.
Choć w położonej w piwnicy budynku sali kinowej panuje przyjemny chłód, organizatorzy spotkań zapewniają, że widzowie wciąż mogą liczyć na ciepłą, serdeczną atmosferę oraz gorące dyskusje. Lipcowy repertuar będzie zróżnicowany – wśród prezentowanych filmów znajdą się produkcje fabularne oraz dokumentalne, a także kreskówki.
Na najbliższą środę (2. lipca, godz. 18.30) zaplanowano projekcję dokumentu „Okresowy mężczyzna”, pokazywanego w czasie ostatniej edycji festiwalu Human Doc. To pełna uroku historia Murugananthama, który ma wyjątkową życiową misję – od lat walczy z problemem dostępu do środków higienicznych w Indiach. Z czasem zyskał sobie miano bohatera walczącego o godność kobiet. Twórcy pokazują, że dla indyjskich kobiet dostęp do podpasek wiąże się nie tylko z kwestiami higieny i zdrowia, ale też zmienia ich świadomość. Tym samym „Okresowy mężczyzna” staje się opowieścią o zaskakującej drodze do emancypacji. – Ten film absolutnie mnie zachwycił – mówi Aleksandra Drzał-Sierocka z TU SIĘ MOVIE. – Choć sama tematyka wydaje się ciężka, film jest pełen humoru. Ukazuje „podpaskowego supermana”, który działając na własną rękę, wprowadza realne zmiany. Nie chcę zbyt wiele zdradzać, ale to naprawdę opowieść o czymś znacznie więcej niż tylko kwestie higieny osobistej…
Z kolei 9. lipca na specjalne prośby widzów odbędzie się projekcja głośnego dokumentu „Alfabet”. Film był już pokazywany w sali kinowej TU SIĘ MOVIE w maju, w ramach Weekendu z Festiwalem Planete+ Doc, jednak oficjalną polską premierę będzie miał dopiero we wrześniu. Twórca filmu, Erwin Wagenhofer, pokazuje, w jaki sposób system szkolnictwa determinuje nasz sposób postrzegania rzeczywistości nie tylko w okresie dzieciństwa i młodości, ale także po tym, gdy skończymy szkołę. Film prezentuje przykłady systemowych rozwiązań z całego świata i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, co to właściwie znaczy „dobra edukacja”.
Czego można się spodziewać w kolejnych tygodniach? Odrobiny pikanterii dzięki Helen Memel – bohaterce filmu „Wilgotne miejsca” (projekcja 16. lipca) oraz sporej dawki emocji dzięki filmowi „Eastern Boys” (projekcja 23. lipca). W ostatnią filmową środę organizatorzy zabiorą nas w podróż do przeszłości. Pod hasłem „Propagandowa środa” odbędzie się pokaz dokumentu „Propaganda Kompanien. Reporterzy III Rzeszy” oraz projekcja zestawu amerykańskich kreskówek z czasów II wojny światowej. Będzie się można przekonać, że narodowego ducha zagrzewał nawet… Kaczor Donald.
Więcej informacji na temat repertuaru: fundacjatsm.pl
Źródło: inf. organizatora
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz