Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz opublikował dane dotyczące Olsztyna, które znalazły się w nowym raporcie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce „Bezpieczne i otwarte miasta”. (Pełen raport->)
Bezpieczeństwo w rozumieniu analityków przygotowujących raport to nie tylko niska przestępczość, ale także możliwość znalezienia pracy, bezpieczeństwo socjalne, pewność dostaw energii i wody, bezpieczeństwo ruchu drogowego i transportu publicznego. Miasto bezpieczne zdaniem twórców raportu to również takie, w w którym wszyscy mieszkańcy, niezależnie od ich religii, pochodzenia i koloru skóry, mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa.
Okazuje się, że Olsztyn w kategorii ''Otwartość na innych'' odnotowuje niepokojąco niską ocenę. Stolica Warmii i Mazur znalazła się wśród 20 miast, w których stwierdzono najwięcej przestępstw propagowania faszyzmu i totalitaryzmu oraz przestępstw na tle rasowym.
Olsztyn zajmuje jednak wysoką 8 lokatę w obszarze bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego. Ten aspekt twórcy raportu rozumieją jako poczucie zaspokojenia potrzeb socjalnych i bycie wolnym od biedy czy wysokiego ryzyka utraty pracy. Bezpieczeństwo socjalne obejmuje też politykę wspierającą posiadanie większej liczby dzieci. Obszar ten wyznaczają z jednej strony mierniki gospodarcze, jak przedsiębiorczość, stopa bezrobocia czy wysokość wynagrodzeń, a z drugiej wskaźniki społeczne, np. liczba miejsc w żłobkach czy umieralność na choroby cywilizacyjne
Ogólna ocena Olsztyna pozwala plasować się naszemu miastu na 9. miejscu rankingu oraz na 6. wśród miast-stolic regionów.
Fot. Raport Europolis
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz