Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na bieżąco monitoruje rynek paliw w Polsce. Jednym z efektów działań UOKiK jest wszczęcie postępowania przeciwko spółce Orlen Oil. Należy ona do grupy kapitałowej Orlen, zajmuje się m.in. produkcją olejów silnikowych używanych przez kierowców samochodów osobowych. Z informacji zgromadzonych przez Urząd wynika, że Orlen Oil zobowiązuje swoich autoryzowanych dystrybutorów do sprzedawania olejów Platinum nie taniej niż cena wskazana przez producenta, pomniejszona o określony rabat. Ponadto spółka przyznaje sobie prawo do sprawdzania, czy to zalecenie jest wykonywane, a także rozwiązania umowy z kontrahentem, który stosuje niższe stawki niż z góry określone.
Takie działanie może być uznane za porozumienie ograniczające konkurencję. Wspólne ustalanie z partnerami handlowymi stosowanych przez nich cen odsprzedaży jest niedozwolone – ustalając ceny przedsiębiorcy powinni działać niezależnie i kierować się własnym rachunkiem ekonomicznym.
Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję, Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.
Uczestnik niedozwolonego porozumienia, który chciałby uniknąć kary finansowej może skorzystać z programu łagodzenia kar leniency. Przedsiębiorcy mogą złożyć formalny wniosek osobiście w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, pracownikowi UOKiK do protokołu, pocztą, faxem, a także emailem na adres: [email protected]. Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące programu, nawet anonimowe, udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: 22 55 60 555.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz