Dziś jest: 28.11.2024
Imieniny: Lesława, Stefana
Data dodania: 2013-12-17 10:30

Iwona Starczewska

Plac Roosevelta jakiego nie znacie

Stare fotografie to świetny sposób na poznawanie historii swojego miasta. Patrząc na zdjęcie Placu Roosevelta z 1954 roku chyba niewielu z nas poznałoby to miejsce. Dziś to plac kojarzący się z głównie z McDonaldem, dużym, ruchliwym skrzyżowaniem i przystankiem MPK, przy którym stają autobusy wielu linii.

reklama
Leżący dziś na osiedlu Pogdrodzie przy skrzyżowaniu ważnych ulic: Szrajbera, Niepodległości, Śliwy plac Roosevelta  dawniej spełniał rolę handlową, stąd jego pierwotna nazwa Targ Koński, która po dojściu Hitlera do władzy zmieniła się na Langemarck-Platz .

Po II Wojnie Światowej kamienice przy placu zostały odrestaurowane.  Willa Beyer u zbiegu  Pieniężnego, Szrajbera i Knosały stała się siedzibą propagandowej jednostki jaką było Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.W budynku odbywały się zajęcia i projekcje filmów  w języku rosyjskim. W kinie TPPR-u pokazywano w większości filmy produkcji radzieckiej. Po 1989 zamknięto Towarzystwo, a budynek sprzedano bankowi.

W miejscu dawnych kamienic na wschodzie placu, które rozebrano w latach 70 i 80, w latach 90. wybudowano oddział McDonalda, a po stworzeniu alei Obrońców Tobruku plac odciążono od ruchu tranzytowego.

Plac odgrywał ważną rolę w rozkładzie komunikacji miejskiej właściwie od początku XX wieku, kiedy usytuowano tu linie trolejbusowe.

Dziś o plac zahaczają autobusy kilkunastu linii.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl