Data dodania: 2006-03-21 00:00
Pomnikomania
- Najprostsza rzecz, to dać grosz, najlepiej publiczny, postawić pomnik i mieć wszystko z głowy. Ale w obchodach rocznicy śmierci Jana Pawła II chodzi o rzeczy głębsze - tak biskup Tadeusz Pieronek komentuje pomysły naszego ratusza, by Jana Pawła II upamiętniać kolejnymi płaskorzeźbami.
2 kwietnia minie rok od śmierci Karola Wojtyły. Jak tę rocznicę chce upamiętnić ratusz? • W katedrze św. Jakuba będzie odsłonięta płaskorzeźba upamiętniająca wizytę Papieża w Olsztynie. • Kolejna zawiśnie na Wysokiej Bramie, poniżej tablicy z podziękowaniami dla Jana Pawła II za podarowanie miastu mozaiki Matki Boskiej. • W parku Kusocińskiego obok stadionu Stomilu, gdzie w 1991 roku Ojciec Święty odprawiał mszę świętą, stanie obelisk - zostanie odsłonięty dokładnie 6 czerwca, w rocznicę wizyty Jana Pawła II.
A to nie wszystko - kilka miesięcy temu, w sali sesyjnej ratusza, powieszono historyczny portret Jana Pawła II.
- Nadawanie nazw ulicom czy stawianie pomników nie jest nowe. Zawsze tak okazywano szacunek wielkim ludziom, tworząc miejsca, w których można oddać im hołd. Upamiętnimy miejsca związane z Janem Pawłem II kamieniami z cytatami z jego homilii, to odda charakter jego pontyfikatu - mówi Anna Mrówczyńska, dyrektorka wydziały kultury, promocji i turystyki olsztyńskiego ratusza.
Pomysł podoba się też arcybiskupowi Edmundowi Piszczowi. - Kamienie wmurowuje się w miejsca ważnych wydarzeń, takie upamiętnianie ich jest bardzo potrzebne. Miejsca w Olsztynie, związane z Janem Paweł II, nie powinny być anonimowe - mówi Piszcz.
Biskup Tadeusz Pieronek jest przeciwny pomnikom i tablicom. - Jeśli mamy coś do zawdzięczenia Janowi Pawłowi II, to właśnie wymiar duchowy, a nie materialny. Gdybyśmy wcielali w życie jego przesłanie, to dzisiaj Polska pewnie byłaby w innym miejscu niż jest - mówi biskup Pieronek.
Ks. Kazimierz Torla, były rektor olsztyńskiego Seminarium Hosianum: Zawsze byłem przeciwny nadmiarowi pomników. To, co się dzieje, jest przesadą. Myślę, że Jan Paweł II byłby temu przeciwny, gdyby wiedział. To istna pomnikomania.
Co o "pomnikomanii" sądzi kardynał Stanisław Dziwisz? - Ks. kardynał już się na ten temat wypowiedział, tworząc centrum " Nie lękajcie się" - mówi ks. dr Norbert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej. - Chciał przez to podkreślić, że chodzi o twórcze upamiętnienie Jana Pawła II, które będzie służyć ludziom i to nie tylko nam, ale też tym, którzy przyjdą po nas.
Jeszcze rok temu w Olsztynie planowano budowę hospicjum. Jego pomysłodawcą był radny Janusz Prucnal (LPR). - I zdania nie zmieniłem. Dzisiaj też uważam, że jest to najlepszy sposób dla upamiętnienia Ojca Świętego, a nie kolejne pomniki i tablice - mówi Prucnal.
Anna Mrówczyńska zapewnia, że miasto do budowy hospicjum wróci za rok. A teraz zdecydowało się na obelisk i tablice. - Mają przypominać, że cały czas mamy coś do zrobienia - kończy Mrówczyńska.
Podsuwaliśmy Mrówczyńskiej pomysł stypendiów dla ubogich, ale zdolnych uczniów. Ta propozycja pozostała bez odpowiedzi.
O tym jak takie stypendia są potrzebne pokazuje choćby program "Skrzydła" realizowany przez Caritas. Ludzie są zachęcani do adopcji na odległość, czyli opłacania ubogim uczniom z Warmii i Mazur dożywiania, zeszytów, czy podręczników. Dzieciom z naszego regionu pomagają w dużej mierze warszawiacy. Mimo to wsparcia potrzebuje jeszcze 300 dzieciaków.
Płaskorzeźba, obelisk i tablica będą kosztowały 141 tys. zł.
Jak inne miasta upamiętniają Papieża?
Kraków - w Łagiewnikach tuż obok sanktuarium, na terenie dawnej fabryki chemicznej Solvay, w której pracował Karol Wojtyła, ma powstać Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się" - będzie w nim m.in. hospicjum, szpital, centrum rehabilitacyjne, muzeum papieskie, sale seminaryjne, dom samotnej matki, centrum pomocy rodzinie i rodzinne domy dziecka.
Warszawa - w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich będzie Instytut Papieża Jana Pawła II za 20 mln zł. Instytut ma m.in. gromadzić pamiątki po Papieżu, prowadzić akcje edukacyjne, badać recepcję nauki Jana Pawła II.
Chełm - wybudowanie monumentu Jana Pawła II zaproponował prezydent miasta. Zareagował metropolita lubelski. Zaapelował, by pamięć Jana Pawła II czcić poprzez działania charytatywne, tworzenie kuchni dla ubogich, świetlic dla dzieci czy hospicjów. - Nie wolno szacunku dla Ojca Świętego sprowadzać do poziomu najłatwiejszych rozwiązań: budowy pomników i zmiany nazw ulic - wzywał. Efekt? Stowarzyszenie budowy pomnika zajęło się nie tylko postawieniem monumentu, ale i działalnością charytatywną. Będzie fundować obiady i stypendia dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin.
Płock - na placu Celebry, gdzie piętnaście lat temu Jan Paweł II odprawiał mszę świętą, miasto postanowiło wybudować halę widowiskowo-sportową, która ma upamiętniać tamto wydarzenie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz