Unijne środki przeznaczone będą na kompleksową modernizację systemu grzewczego w DPS w Jezioranach oraz na dodatkowe zajęcia dla dzieci chorych i niepełnosprawnych ze szpitala w Ameryce.
Nowoczesny i ekologiczny - to krótka charakterystyka projektu unijnego, który będzie realizowany w Domu Pomocy Społecznej w Jezioranach.
- Bezpośrednim skutkiem realizacji projektu będzie ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w postaci kolektorów słonecznych - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, który w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji. - Cieszę się, że DPS w Jezioranach wreszcie doczeka się profesjonalnego ogrzewania, bo obecny kocioł jest zużyty i wyeksploatowany. Poza tym cały system dostarczający ciepłą wodę i energię cieplną był awaryjny.
- Dzięki solarom zasilanym energią słoneczną będzie możliwość ogrzania wody w okresie letnim, co da nam wymierne oszczędności w budżecie - podkreśla Teresa Stańczuk, dyrektor DPS w Jezioranach.
Zakres inwestycji w DPS w Jezioranach obejmuje m.in. wdrożenie nowej technologii kotłowni ogrzewanej biomasą, budowę obiektu do składowania opału, budowę instalacji solarnej z kolektorów o powierzchni 198 metrów kwadratowych, wymianę sieci c.o., a także termomodernizację budynku kotłowni. Całkowita wartość projektu w DPS w Jezioranach to prawie 3,1 mln złotych. Prawie 2,5 mln złotych z tej kwoty wyłoży Unia Europejska, a pozostałe 600 tys. złotych to wkład własny powiatu. Prace budowlane mają ruszyć na wiosnę 2011 roku, a inwestycja ma się zakończyć do listopada tego roku.
Powiatowi udało się także pozyskać środki unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości ponad 300 tys. złotych na realizację projektu „Szansa edukacyjna dla dzieci niepełnosprawnych".
Projekt skierowany jest do 100 chorych i niepełnosprawnych uczniów ze szkoły przyszpitalnej Szpitala Rehabilitacyjnego w Ameryce. Dzięki projektowi uczniowie w okresie od stycznia 2011 do lipca 2011 roku będą mogli odbywać specjalistyczne zajęcia przy wykorzystaniu najnowocześniejszych narzędzi m.in. ekranów dotykowych, tablet graficznych czy przenośnych komputerów z oprogramowaniem.
- Ponadto zostaną zakupione pomoce dydaktyczne takie, jak literatura fachowa, bajki terapeutyczne oraz pomoce rewalidacyjne m.in. panele sensoryczne czy pakiety do muzykoterapii - mówi Mirosław Pampuch.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz