W grudniu ubiegłego roku, z okazji Warmińskiego Jarmarku Świątecznego z udziałem św. Mikołaja z Rovaniemi, w Parku Centralnym otwarto oficjalnie aleję miasta Rovaniemi – najdłużej współpracującego z Olsztynem. Wcześniej, w październiku ubiegłego roku, swoją aleję zyskał w stolicy Warmii i Mazur - chiński Weifang. Swoje trakty w Olsztynie mają też takie miasta partnerskie jak francuskie Châteauroux oraz niemieckie Gelsenkirchen. Te aleje położone są wzdłuż Łyny w Parku Podzamcze.
Nazwy alejom nadaje swoim zarządzeniem prezydent Olsztyna, co nie spodobało się radnemu Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Babalskiemu, który wystosował do prezydenta prośbę o wyjaśnienie dlaczego przy nadawaniu nazw alejom parkowym pominął konieczność konsultacji z Radą Miasta.
Prezydent wyjaśnił radnemu, że aleje parkowe w Parku Centralnym przebiegają przez tereny rekreacyjno-wypoczynkowe i stanowią niewydzielone geodezyjnie użytki gruntowe, a zatem nie są ulicami ani drogami publicznymi w rozumieniu przepisów prawa. Prezydent nie musiał więc mieć zgody Rady Miasta.
- Nadawanie im nazw bez udziału Rady Miasta nie narusza przepisów prawa regulujących kwestie nadawania nazw ulicom i innym obiektom – czytamy w odpowiedzi prezydenta miasta.
W tym roku miasto zaplanowało kolejne uhonorowanie miast partnerskim w ten sam sposób. Tym razem będą to Offenburg oraz Łuck.
**
Miasta partnerskie Olsztyna:
Rovaniemi (Finlandia) – od 1976 r.
Châteauroux (Francja) – od 1991 r.
Gelsenkirchen (Niemcy) – od 1992 r.
Kaliningrad (Rosja) – od 1993 r.
Łuck (Ukraina) – od 1997 r.
Offenburg (Niemcy) – od 1999 r.
Olsztyn podpisał też umowę o współpracy – jako reprezentant Warmii (wraz ze starostwami powiatowymi olsztyńskim, braniewskim i lidzbarskim) – z prowincją Perugia we Włoszech (2004 r.). A 24 sierpnia 2015 roku Olsztyn podpisał list intencyjny dotyczący utworzenia relacji miast zaprzyjaźnionych z Weifang.
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz