Z początkiem roku Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uzyskały potwierdzenie z Ministerstwa Sportu o możliwości uzyskania dotacji na modernizację stadionu w Kortowie. W sumie ministerstwo dołoży na stadion dokładnie 50 procent szacowanych kosztów przebudowy.
Póki co zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Wydanie decyzji środowiskowej będzie kolejnym ważnym krokiem ku realizacji tego przedsięwzięcia. Obiekt przy ul. Oczapowskiego to już mocno wysłużony, ponad 60-letni obiekt, którego syntetyczna nawierzchnia odmawia posłuszeństwa, a stan techniczny całego obiektu od dawna pozostawia wiele do życzenia.
Za kwotę około 8 mln złotych ma to się jednak zmienić. Elementy infrastruktury sportowej istniejącego zagospodarowania będą podlegały całkowitej przebudowie. Urządzenia rozgrzewkowe dla których brak obecnie miejsca na stadionie znajdą się na terenie istniejących boisk sportowych. Strefa ta znajdzie się na wydzielonym terenie boisk po południowej stronie stadionu. Zostanie do tego wykorzystana istniejąca czterotorowa bieżnia długości 80m. Do bieżni zostanie dobudowany zeskok do skoku w dal tak ze bieżnia będzie mogła być wykorzystana jako rozbieg. Umieszczono tam również rzutnię do pchnięcia kulą z sektorem 20m i nawierzchnią mineralną oraz skocznię do skoku wzwyż z rozbiegiem 15m i nawierzchnią kauczukową. Przewiduje się również przebudowę budynku klubowego. W północnym skrzydle kondygnacji zostaną wydzielone pomieszczenia sędziów i trenerów, kontroli antydopingowej ze stanowiskiem lekarza ( wszystkie z toaletami) oraz sekretariat zawodów. W skrzydle południowym znajdą się szatnie dla zawodników z łazienkami. Do budynku klubowego dobudowany zostanie parterowy budynek magazynowy do przechowywania sprzętu sportowego. Wschodnia trybuna obiektu zostanie częściowo zadaszona. Wszystkie istniejące nawierzchnie syntetyczne z bieżni zostaną usunięte łącznie ze skrzyniami zeskoku. Zdemontowana zostanie również siatka zabezpieczająca rzutnię młotem i dyskiem. Obiekt pokryty zostanie nawierzchnią kauczukową. Na terenie boisk sportowych przewiduje się demontaż i przeniesienie w inne miejsce elementów siłowni plenerowej. Ośmiotorowa bieżnia o długości 400metrów zostanie zachowana lecz otrzyma nową nawierzchnię z prefabrykowanego kauczuku. Nowe zagospodarowanie płyty boiska odpowiadać będzie wymaganiom IAAF dla tej klasy stadionów. Na płycie głównej, w północnym polu będą funkcjonować: 2 skocznie do skoku wzwyż z rozbiegiem 25 i 20m i zeskokami 6x4x0,7m, 1 rzutnia do rzutu oszczepem zlokalizowana na osi symetrii areny z rozbiegiem 33,5m, 1 rzutnia do rzutu dyskiem i młotem z klatką. Na płycie głównej, w południowym polu umieszczono: 1 rzutnię oszczepem z rozbiegiem 33,5m na osi symetrii areny, 2 rzutnie do pchnięcia kulą, 2 dwustronne skocznie do skoku o tyczce. Zaprojektowano też 4 maszty oświetlające równomiernie płytę stadionu. Na masztach znajdzie się 93 opraw o mocy 1950 W każda. W projekcie przebudowy nie przewiduje się żadnych zmian w przebiegu i parametrach istniejących dróg i chodników. Zostanie jedynie uzupełniony placyk manewrowy przed dobudowanym magazynem sprzętu sportowego .
Jeszcze z początkiem roku UWM zachęcało, by do przebudowy stadionu włączyło się miasto. Władze gminy jak dotąd nie zapewniły jednak swojego zaangażowania finansowego w realizację inwestycji.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz