A | A | A
Data dodania: 2014-03-13 11:15
Iwona Starczewska
Ruszają Olsztyńskie Spotkania Teatralne
Najlepsze spektakle ubiegłego roku w jednym miejscu - tak opisać można 8-dniowe Olsztyńskie Spotkania Teatralne, które ruszą już w sobotę 15 marca. 11 teatrów z 11 miast, opera, taniec, pantomima, monodram, dramat, komedia - każdy znajdzie coś dla siebie.
reklama
- Staramy się co roku pokazywać najróżniejsze konwencje sceniczne - monodramy, operę, taniec, teatry instytucjonalne i offowe – bo po pierwsze i najważniejsze jest to festiwal dla Widzów, nie krytyków i znawców. Choć po 21 edycjach nasi Widzowie mogą już chyba tak o sobie mówić – informują pracownicy olsztyńskiego teatru.
Co będzie można zobaczyć przez te 8 teatralnych dni?
Program:
CZERWONA DROGA DO SABAIBY
Teatr im. Stefana Jaracza - Olsztyn
15.03.2014 (sobota) godz. 19:00, Scena Duża, bilet 80 zł/60 zł
Porucznik Fabian Romero Castro szukając drogi do garnizonu, trafia przypadkowo do wsi Sabaiba. Nie wie, że zarówno mieszkańcy pobliskiego zamku, jak i Sabaiby od dawna obawiali się jego przyjścia. Historia, która wydarzyła się tam wiele lat temu jest opowiadana Fabianowi w różnych wersjach i nie wiadomo, które z postaci istnieją naprawdę… Meksykańska sztuka Oscara Liery to pełna realizmu magicznego opowieść o lęku przed tym, co nieznane, co wykracza poza przyjęte ramy społeczne.
WERNISAŻ PLAKATÓW
16.03.2014 (niedziela) godz. 18:30
Galeria Foyer
ZWIERZENIA BEZROBOTNEGO AKTORA
monodram Marcina Zarzecznego
16.03.2014 ( niedziela) 16:30, Scena Kameralna, bilet 30 zł
Marcin Zarzeczny, absolwent Studium Aktorskiego przy Teatrze Jaracza w Olsztynie, w brawurowo zagranym autorskim monologu, opisuje swoje doświadczenia związane z poszukiwaniem pracy. Publiczność śledzi kolejne inicjatywy ubogiego adepta sztuki aktorskiej, który przy użyciu prostych środków tworzy przedstawienie na oczach widzów. W monodramie główny nacisk położony jest na budowanie atmosfery intymnej relacji bohatera z widzem, zbliżonej formą do rozmowy bliskich przyjaciół.
SZATNIA
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego bilet 60zł/50 zł
16.03.2014 (niedziela) godz. 19:00, Scena Duża
Przedstawienie powstało na motywach fragmentów choreografii z legendarnych spektakli Henryka Tomaszewskiego. Sięgnięcie do tych inscenizacji, czerpanie ze źródła wrocławskiej pantomimy, to okazja do przybliżenia współczesnemu odbiorcy ducha sztuki Mistrza i jej specyfiki. Dlatego wybranym fragmentom towarzyszy metaforyczna opowieść o młodym i ufnym mimie; o jego wędrówce w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi i o jego bezradności wobec otaczającego zła oraz bezsilności wobec fatalizmu losu.
ROZMOWY O TEATRZE
Spotkanie z zespołem Pantomimy Wrocławskiej
16.03.2014 (niedziela) godz. 21:00 Kawiarnia Teatralna
AMATORKI
Teatr Wybrzeże – Gdańsk
17.03.2014 (poniedziałek) godz. 17:00, Scena Margines, bilet 70 zł
Jeden z najważniejszych spektakli sezonu teatralnego 2012/2013, nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach. Sceniczna adaptacja prozy niepokornej austriackiej noblistki Elfriede Jelinek to historia dwóch młodych kobiet i dwóch mężczyzn żyjących w małej wiosce, gdzie brakuje pracy, a plotki rozchodzą się z prędkością światła. Każde z nich ma swoje wyobrażenia i marzenia na temat życia, małżeństwa i współżycia, ale siła społecznego stereotypu wtłacza ich w role, w których zmuszeni są tkwić.
WIELKI JOHN BARRYMORE
Teatr STU – Kraków
17.03.2014 (poniedziałek) godz. 19:00, Scena Duża, 120 zł/110 zł
Sztuka o jednym z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich wszech czasów. John Barrymore był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności i kontrastów, która kreowała swoją legendę już za życia. Jego siłą, także sceniczną, były wielkie namiętności i pasja, za które zapłacił najwyższą cenę. Na oczach Hollywood obumierał jeden z największych talentów wciągnięty w spiralę używek, romansów, hazardu i skandali. Jerzy Trela przywołuje tę postać środkami rozpiętymi na najwyższym, mistrzowskim aktorskim diapazonie.
ZAGRAJ TO, CZYLI 17 TAŃCÓW O CZYMŚ
Teatr Dada von Bzdülöw – Gdańsk
18.03.2014 (wtorek) godz. 17:00, Scena Margines 40 zł
Jest rok 2044. Janina, Jan i Janka przystępują do realizacji eksperymentalnego dokumentu. W jednej z sal dobrze utrzymanego skansenu teatralnego, korzystając z zamierzchłych technologii i kostiumów oraz emocji jakie towarzyszyły odbiorowi kina, tańca czy teatru z początku XXI wieku /!/, próbują odegrać i odtworzyć COŚ, czego dziś już nie mogą doświadczyć. To precyzyjnie zaplanowany teatr tańca, budowany poprzez ruch, detale gestu, kompozycję muzyczno-wizualną, z czego Dada von Bzdülöw słynie od lat w Polsce i za granicą.
DANUTA W.
Teatr Polonia – Warszawa
18.03.2014 (wtorek) godz. 19:00, Scena Duża, 120 zł/110 zł
Krystyna Janda jest fenomenalną narratorką i decyzja, że nie zagra Danuty Wałęsy, tylko o niej opowie, nie będzie jej udawać, a jedynie ją przedstawi, bez wcielania, prosto i skromnie, była zbawienna dla przedsięwzięcia. Żeby nie siedzieć bezczynnie, kroi jabłka na szarlotkę pieczoną w ażurowym piekarniku, za jej plecami Janusz Zaorski puszcza kroniki z epoki, ale tak naprawdę liczy się tylko jej bezwzględna moc przyciągania uwagi. Spektakl powstał na kanwie książki „Marzenia i tajemnice”.
PISZCZYK
Teatr Polski – Poznań
19.03.2014 (środa) godz. 19:00, Scena Duża, 70 zł/60 zł
Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka, znanego z literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego i filmowej Andrzeja Munka - tragikomicznego obywatela - konformisty starając się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Kim byłby dziś Jan Piszczyk? Czy wpisałby się w pędzącego ducha historii i za wszelką cenę pragnął dostosować się do naszej rzeczywistości po transformacji?
HOTEL MISERY deLUX
Teatr Kana – Szczecin / Krepsko Theater Group – Praga
20.03.2014 (czwartek) godz. 17:00, Scena Margines, 50 zł
Opowiedziana tu historia rozgrywa się w tajemniczym hotelu. Nie wiemy gdzie jest hotel, w jakim kraju, w jakim mieście. Nie wiemy kim są jego goście, skąd przychodzą, dokąd się wybierają. Wiemy jednak najważniejszą rzecz - są samotni i szukają bliskości z drugim człowiekiem. Spektakl toczy się bez słów i opiera na sekwencji ruchów oraz układów choreograficznych, które wspiera muzyka i przytłumione światło tworzące tajemniczą atmosferę niczym z „Miasteczka Twin Peaks”.
CZTERDZIEŚCI
Polski Teatr Tańca – Poznań
20.03.2014 (czwartek) godz. 19:00, Scena Duża, 50zł/40zł
W planie jednostkowym, spektakl śledzi życie pewnej kobiety od momentu jej przyjścia na świat w roku 1973 do rocznicy urodzin w 2013. Te cztery dekady są odbiciem czasu zwątpień, nadziei, zmagań, wyborów i nieprzewidzianych wydarzeń, którymi kierują żądza życia i chęć przetrwania. W wędrówce bohaterce udaje się znaleźć kompromis pomiędzy własnymi ambicjami i wymuszonymi okolicznościami. W planie ogólnym, przedstawienie obrazuje drogę zespołu Teatru Tańca na przestrzeni 40 lat jego istnienia.
DON CARLOS
Opera Śląska – Bytom
21.03.2014 (piątek) godz. 19:00, Scena Duża, 130 zł/ 120 zł
Jedna z najsłynniejszych oper i jedna z najlepszych realizacji utworu Giuseppe Verdiego w Polsce ostatnich dekad. Akcja dramatu toczy się na dworze hiszpańskiego króla Filipa II /poł. XVI wieku/ - fanatycznego katolika zwanego Wielkim Inkwizytorem. Następca tronu, don Carlos kocha potajemnie swoją macochę, młodą królową Elżbietę. To uczucie wplącze go w zawiły mechanizm dworskich intryg. „Zawodziński /reżyser/ na plan pierwszy wysuwa konflikt uczuć, nie postaci. W odruchu serca szuka, za Verdim „prawdy wyrazu”/Monika Gorzelak/.
GALA TEATRALNA
TRZEJ MUSZKIETEROWIE
Teatr Łaźnia Nowa – Kraków
22.03.2014 (sobota) godz. 19:00, Scena Duża, 80 zł/70 zł
Brawurowa adaptacja powieści Aleksandra Dumasa /ojca/ jakiej w teatrze ani kinie jeszcze nie było! Rozmach tej adaptacji jest „iście hollywoodzki”. „Trzej Muszkieterowie” to wyborny popis aktorskiego rzemiosła, oparty na grze gestów, wyobraźni i eksponowaniu przerysowanej fizyczności kolejnych bohaterów. Choć piątka aktorów odtwarza aż kilkanaście postaci, nie może tu być mowy o pomyłce. Szaleńcze tempo spektaklu ani na moment nie gubi rytmu i czytelności fabuły
Więcej na teatr.olsztyn.pl->
Źródło: teatr.olsztyn.pl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz