Dziś jest: 28.11.2024
Imieniny: Lesława, Stefana
Data dodania: 2013-12-04 09:44
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 10:49

Iwona Starczewska

Rysie wychodzą z warmińsko-mazurskich lasów

Rysie umieszczone w lasach na Warmii i Mazurach, zaczynają wędrować w poszukiwaniu pożywienia. Mówią o tym dane z obroży telemetrycznych rysiów, które organizacja WWF Polska sprowadziła z Estonii.

reklama
Mroźna zima mogła spowodować spadek liczebności sarny na terenie zamieszkiwanym przez nizinną populację rysia w Polsce, co sprawia, że rysie muszą szukać pokarmu poza obszarami leśnymi. Podobny trend został odnotowany w Estonii, skąd WWF Polska sprowadza rysie, które wzbogacają nizinną populację tego gatunku w Polsce, w tym na Warmii i Mazurach.

- Dane z obroży telemetrycznych rysiów sprowadzonych z Estonii pokazują, że zwierzęta te często wychodzą z lasu, by zdobyć pożywienie – mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska. – Rysie polują na sarny na granicy lasów i na terenach polno-leśnych, bo tam występuje więcej saren niż w środku dużych kompleksów leśnych. Dodatkowo długie i ostre zimy 2011/2012 i 2012/2013 mogły doprowadzić do spadku populacji sarny w lasach w północno-wschodniej Polsce.

Również w Estonii zaobserwowano spadek liczebności sarny w miejscu występowania rysiów, spowodowany długimi i mroźnymi zimami. Sytuacja ta bardzo negatywnie wpływa na dostępność pokarmu i możliwość wykarmienia młodych. Wewnątrz dużych kompleksów leśnych, gdzie sarny i tak jest mniej, estońscy specjaliści odnotowują obecnie bardzo mało rysiów, w tym mniej grup rodzinnych tj. samic prowadzących młode.

- Sukces odłowu rysi do przesiedlenia z Estonii do Polski był w tym roku znacznie słabszy niż rok wcześniej – dodaje Jakimiuk. – Ostatniej wiosny planowaliśmy sprowadzić do Polski dwa rysie. Niestety, z powodu małego zagęszczenia rysiów w estońskich lasach, udało nam się odłowić tylko jedno zwierzę. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać, bo nasi estońscy koledzy zaobserwowali w tym roku sporo saren prowadzących po 2, a nawet 3 koźlęta – mówi Jakimiuk.

Bardzo ważne jest stworzenie lepszych warunków do życia dla rysi przesiedlonych z Estonii do dużych kompleksów leśnych na Mazurach. WWF zamierza zatrzymać sarny, a przez to i rysie w lasach warmińsko-mazurskich. W jaki sposób? Wnętrze lasu nie oferuje zbyt dużo pokarmu dla sarny, dlatego w ramach projektu realizowanego przez WWF prowadzony jest wysiew lucerny i dosadzanie drzew liściastych, takich jak dąb, lipa i grab oraz drzew owocowych - jabłoń i grusza. Gdy sadzonki ukorzenią się i podrosną, staną się „stołówką” sarny.

WWF planuje w ten sposób stworzyć do 2014 roku ok. 20 ha poletek zgryzowych i ok. 60 ha upraw leśnych z drzewami liściastymi.

***

Tropienia przeprowadzone przez WWF Polska zimą 2013 roku wykazały, że w dużych kompleksach leśnych Mazur zamieszkuje co najmniej 9 osobników. Rysie powracają do mazurskich lasów po tym, jak wyginęły w tym rejonie ponad 25 lat temu wskutek presji człowieka na środowisko i nadmiernych polowań. WWF Polska sprowadza także dorosłe rysie z Estonii, gdzie na terenie o wiele mniejszym niż Polska żyje od 600 do 900 osobników tego gatunku. Wiosną 2013 roku do rysiów w mazurskich lasach dołączyło  kolejne  zwierzę z Estonii – samica o imieniu Luna.

Rysie, które powracają do natury dzięki metodzie „born to be free”, zaopatrywane są w czipy z indywidualnym numerem każdego osobnika, a od 2010 roku dodatkowo wyposażane są w obroże z nadajnikiem telemetrycznym. W podobne obroże wyposażane są rysie, które WWF Polska sprowadza z Estonii. Monitoring pozwoli lepiej poznać zwyczaje tych zwierząt oraz rozpoznawać problemy związane z odtwarzaniem populacji tego gatunku, a w ten sposób  skuteczniej je chronić.

Źródło: WWF Polska

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • czarnyskrzat 2013-12-04 16:22:40 193.108.*.*
    Powodzenia, Ryśki! Sarenkom też życzymy dobrze, ale ich jest trochę więcej, a te 9 sztuk rysi (rysiów?) na tak dużym obszarze, to bardzo, bardzo skromnie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1

www.autoczescionline24.pl