Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2017-12-15 11:03

Redakcja

Spadkobierca Warmiaka chce odzyskać działkę w Tomaszkowie

Johannes Cz. syn dawnego Warmiaka walczy przed sądem o niemal 13-hektarową działkę w Tomaszkowie. Nieruchomość, po wyjeździe Warmiaka w 1977 roku do RFN, przejął Skarb Państwa, a następnie Nadleśnictwo Kudypy.

reklama

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęło się postępowanie odwoławcze w sprawie o zasiedzenie przez Skarb Państwa gruntów leśnych położonych w miejscowości Tomaszkowo.

Sporne grunty składają się z trzech działek o łącznej powierzchni 12,51 ha. Dawniej wchodziły one w skład nieruchomości rolnej w Tomaszkowie należącej do rodziny Warmiaków, a konkretnie do Huberta K. Gdy Hubert K. w styczniu 1977 roku wyjechał na stałe do Republiki Federalnej Niemiec, pozostawione przez niego gospodarstwo o powierzchni blisko 40 ha wraz zabudowaniami, decyzją Naczelnika Gminy Stawiguda przeszło na własność państwa polskiego. Trzy sporne działki leśne Naczelnik Gminy Stawiguda w kolejnych latach – w roku 1978, 1980 oraz 1987 – przekazał na rzecz Nadleśnictwa Kudypy.

Hubert K. zmarł w Niemczech. Jego spadkobiercą został syn Johannes Cz., który przed kilkoma laty rozpoczął starania o odzyskanie nieruchomości w Tomaszkowie. Efektem tych działań było stwierdzenie przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego nieważności decyzji Naczelnika Gminy Stawiguda z 3 stycznia 1977 roku o przejściu na własność państwa m.in. terenów leśnych.

W takiej sytuacji Skarb Państwa  – Nadleśnictwo Kudypy wniósł do Sądu Rejonowego w Olsztynie o stwierdzenie, że z dniem 17 stycznia 1987 roku nabył przez zasiedzenie prawo własności 12,51 ha lasu w Tomaszkowie. Wnioskodawca argumentował, że przejął nieruchomość w dobrej wierze i od 1977 roku prowadził na niej samodzielną gospodarkę leśną. Natomiast prawo do niej nabył przez zasiedzenie, na skutek upływu 10 lat nieprzerwanego, niczym niezakłóconego posiadania.

Johannes Cz. jako uczestnik postępowania wniósł o oddalenie wniosku. Przekonywał, że lasy po II wojnie światowej miały przede wszystkim służyć ludności kraju. W jego ocenie Skarb Państwa władał tą nieruchomością dla dobra innych, a takie władanie jest określane mianem władztwa publicznego, które nie może doprowadzić władającego nieruchomością do nabycia jej własności przez zasiedzenie.

Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 11 maja 2017 roku stwierdził, że Skarb Państwa – Nadleśnictwo Kudypy nabył przez zasiedzenie prawo własności opisanej we wniosku nieruchomości. Sąd Rejonowy jako początkowy termin biegu zasiedzenia przyjął jednak nie rok 1977, lecz późniejsze daty protokołów z przekazania nadleśnictwu gruntów przez Naczelnika Gminy Stawiguda.

Sąd uznał też, że Skarb Państwa przejmując te grunty działał w złej wierze. Dlatego nabycie przez zasiedzenie prawa ich własności nastąpiło dopiero po upływie 30 lat nieprzerwanego posiadania. Stąd w przypadku działki przekazanej nadleśnictwu najpóźniej, bo w dniu 30 stycznia 1987 roku jej zasiedzenie nastąpiło dopiero z dniem 30 stycznia 2017 roku.

Johannes Cz. wniósł apelację od tego rozstrzygnięcia. Skarb Państwa złożył natomiast zażalenie na decyzję Sądu pierwszej instancji o obciążeniu kosztami postępowania wnioskodawcę i uczestnika w poniesionym przez nich zakresie.

W miniony czwartek przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęło się postępowanie odwoławcze w tej sprawie. Sąd tego dnia postanowił zwrócić się do Sądu Najwyższego z zapytaniem prawnym, czy sąd odwoławczy w rozpoznawanej sprawie jest związany zakazem orzekania na niekorzyść strony, jako jedynej wnoszącej apelację, w części dotyczącej daty nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie.

Nowy termin rozprawy zostanie wyznaczony po zwrocie akt z Sądu Najwyższego.

 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • vbnm 2017-12-15 19:28:53 37.47.*.*
    I weź tu jedź teraz na wczasy za granicę :]
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl