Przygody olsztyńskich tramwajów trwają w najlepsze, a wraz z nimi koszmar pasażerów, którzy wciąż narzekają na spore opóźnienia w rozkładach jazdy autobusów i tramwajów. Po serii pęknięć torów tramwajowych, problemach z napięciem elektrycznym, czy zgraniem systemu ITS sterującego sygnalizacją, mieszkańcy miasta zniechęcili się nieco do korzystania z komunikacji, zwłaszcza, że pogoda za oknem nie sprzyja długim oczekiwaniom na przystanku na opóźnione połączenie.
Pasażerowie po dotarciu na przystanek dowiadują się o realnym czasie dojazdu najbliższego tramwaju, jednak nie wszystkie tablice elektroniczne działają poprawnie. Część z nich pokazuje rozkładowy czas odjazu nie zaś ten realny.
- W zdecydowanej większości przypadków tablice działają i pokazują za ile minut możemy spodziewać się przyjazdu autobusu lub tramwaju. Stojąc na przystankach możemy zauważyć, że na tablicach jest informacja za ile odjedzie dana linia, a gdy występują jakieś zmiany zmieniają się także czasy na tablicy. Jedynie czasami zdarza się, że kierowca autobusu lub tramwaju się wyloguje z systemu, co skutkuje tym, że na tablicy mamy wówczas podaną konkretną godzinę, która jest zapisana w rozkładzie. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy by od razu cały system działał bez zarzutu, ale Olsztyn w komunikacji tramwajowej stawia dopiero pierwsze kroki - zapewnia nas rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna, Marta Bartoszewicz.
Urzędnicy monitorują realizowane rozkłady i starają się je korygować tak, by był on realny. Wciąż jednak, mimo dodania zapasowych minut do każdego kursu – tramwaje jeżdżą z opóźnieniem.
By ulżyć nieco pasażerom urzędnicy projektu tramwajowego przypominają, że od listopada dostępna jest aplikacja Mybus, która umożliwia śledzenie autobusów - a teraz także tramwajów - w czasie rzeczywistym. To oznacza, że w smartfonie możemy obserwować, w której części miasta utknął tramwaj, na który czekamy i jakie opóźnienie wygenerował. Dzięki aplikacji możemy też sprawdzić, czy pojazd na który czekamy nadrobi opóźnienie na trasie i obliczyć jego czas dotarcia na interesujący nas przystanek.
Aplikacja umożliwia więc zaplanowanie podróży jeszcze przed wyjściem z domu.
Podgląd tramwajów możliwy jest poprzez stronę internetową → oraz jako aplikacja na telefon [Windows Apps] [Google Play].
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz