Na pocztę mailową portalu Olsztyn.com.pl trafił list otwarty wolontariusza fundacji skierowany do prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka oraz Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej - bryg. Łukasza Jasińskiego. Sporządzony przez Biedrzańskiego tekst miał na celu zmianę ich decyzji (jego pełny tekst zamieszczamy na końcu materiału).
Fundacja Nexus to organizacja działająca na rzecz przyrody, której siedziba znajduje się w Olsztynie. W jej ramach są organizowane różne akcje pro-ekologiczne w regionie. Fundacja chce wywierać realny wpływ na lokalne środowisko naturalne.
* * *
Więcej na temat fundacji: Olsztyn jako ekologiczna stolica Polski? Nasz rozmówca nie do końca się z tym zgadza [WIDEO]
* * *
- Nie zależy mi na tym, żeby odstąpiono od realizacji planowanej przez Komendę inwestycji. Nie zależy mi na odstąpieniu od wycinki wszystkich drzew przewidzianych do wycinki. Proszę Was o rozważenie możliwości odstąpienia od wycinki niektórych drzew – precyzuje autor listu.
Inwestycja, o której mowa, to budowa budynku garażowego dla pojazdów służb ratowniczych.
- Zieleń obecna na terenie Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie przy ul. Niepodległości 16A przeznaczona jest do wycinki z powodu kolizji z planowaną inwestycją polegającą na:
- budowie budynku garażowego dla pojazdów służb ratowniczych z częścią magazynowo- gospodarczą,
- przebudową z rozbudową istniejącego budynku garażowego na garaż otwarty, naziemny dla pojazdów osobowych z częścią gospodarczą oraz zagospodarowaniem terenu,
- niwelacją terenu, wykonaniem nowej bramy wjazdowej przesuwnej, nowej furtki, szlabanów wjazdowych
- rozbiórce obecnego murku oporowego i ogrodzenia, wraz z wykonaniem nowego muru oporowego z ogrodzeniem – wyjaśnia st. kpt. Kamil Kulas na prośbę portalu Olsztyn.com.pl.
Dnia 25 stycznia bieżącego roku prezydent miasta wyraził zgodę na wycinkę 32 drzew na terenie straży pożarnej do końca lutego.
Zaplanowana do likwidacji zieleń (m.in. lipy oraz jesiony) to także schronienie oraz miejsce żerowania dla wielu gatunków zwierząt.
- Posesja z drzewami, to miejsce, gdzie drzewa dają miejsce żerowania i odpoczynku wielu organizmom. W koronach sędziwych lip w czasie kwitnienia aż roiło się od uwijających się w nich pszczół, a nasiona jesionów dawały w obfitości pożywienie ptakom – napisał Wojciech Biedrzański.
I kontynuował: - Tak jest z każdym drzewem przewidzianym do wycięcia, że odgrywa ważną rolę. Tak dla ludzi, jak i dla zwierząt nam towarzyszących – podsumowuje Biedrzyński.
Autor listu podkreśla nie tylko znaczenie zadrzewienia dla ekosystemu, ale i dla mieszkańców pobliskich budynków - przy ul. Lengowskiego (numery 1, 3, 5, 7, 8 i 9) oraz przy ul. Osińskiego nr 7 i 11: - Najstarsze drzewa rosnące na terenie straży towarzyszyły wielu obecnym mieszkańcom odkąd tutaj zamieszkali. Żyli tutaj z nimi i umierali. Rodzili się nowi mieszkańcy, a drzewa wciąż stały i nadal jeszcze stoją – argumentował społecznik.
I dodał: - W oświadczeniu przedstawicieli Straży użyto argumentu, że planowana wycinka drzew dotyczy obiektu szczególnie ważnego dla bezpieczeństwa państwa - terenu jednostki straży pożarnej, wykorzystywanego jako plac ćwiczeń - kontynuował. - Owszem, ważne są obiekty istotne dla bezpieczeństwa państwa. Jednak odkąd mieszkam przy ul. Osińskiego, od prawie 20 lat, to nie zauważyłem do tej pory zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego kraju wynikających z obecności drzew rosnących na terenie komendy miejskiej.
Zapytaliśmy olsztyńską straż pożarną o tę kwestię.
- Drzewa, które zostały wycięte w związku z planowaną inwestycją, nie stanowią obecnie zagrożenia dla pracy straży pożarnej – stwierdził Kulas.
Potwierdził także, że w planie inwestycji jest nasadzenie nowych drzew oraz krzewów.
Niestety, otrzymaliśmy informację od jednej z Czytelniczek, że drzewa zostały wycięte.
- No i po zawodach... drzewa dzisiaj zostały wycięte
- napisała.
W marcu 2024 roku fundacja Greenpeace przygotowała materiał prasowy, w którym poinformowała, że każdego dnia w kraju z lasu wyjeżdża niemal 6 tys. ciężarówek z drzewami. Wycinka drzew na szeroką skalę miała miejsce również na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Chociaż dotyczy to terenów zalesionych, decyzje o wycinaniu drzew są podejmowane dość "lekką ręką" [CZYTAJ: Ogromne wycinki drzew w warmińsko-mazurskim. Czy nowa dyrekcja Lasów Państwowych je powstrzyma?].
Korzyści z występowania drzew w okolicy to m.in.: wspomniana już bioróżnorodność, pochłanianie CO2, lepsza retencja wody – lasy spowalniają np. tempo topnienia śniegu, co zmniejsza ryzyko powodzi.
Człowiek również jest częścią przyrody, a brak drzewostanów, wpływa negatywnie na nasz nastrój oraz stan zdrowia. Coraz bardziej popularna w miastach "betonoza" sprawia, że woda się marnuje. Taka architektura sprzyja suszom, co szkodzi nie tylko ekosystemowi, ale i nam – ludziom. Czujemy wtedy niedobór wody w organizmie, występuje także większe prawdopodobieństwo udarów słonecznych, a także nowotworów skóry.
Poniżej zamieszczamy całą treść listu:
List otwarty do Prezydenta Miasta Olsztyna i Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej
Szanowni Panowie!
Piszę do Panów w sprawie wycinki drzew na terenie Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Olsztynie znajdującej się przy ul. Niepodległości 16A.
Nie zależy mi na tym, żeby odstąpiono od realizacji planowanej przez Komendę inwestycji. Nie zależy mi na odstąpieniu od wycinki wszystkich drzew przewidzianych do wycinki. Proszę Was o rozważenie możliwości odstąpienia od wycinki niektórych drzew.
Decyzją z dnia 21 stycznia 2025 roku Prezydent zezwolił na wycinkę 32 sztuk drzew (pismo SD.6131.217.2024) na terenie działki nr 66-49/4.
Komenda Miejska Straży Pożarnej wystąpiła z wnioskiem o wycinkę drzew w związku z planami budowy budynku garażowego dla pojazdów służb ratowniczych z częścią magazynowo-gospodarczą, przebudową z rozbudową istniejącego budynku garażowego na garaż otwarty naziemny dla pojazdów osobowych z częścią gospodarczą oraz zagospodarowaniem placów. W oświadczeniu przedstawicieli Straży użyto argumentu, że planowana wycinka drzew dotyczy obiektu szczególnie ważnego dla bezpieczeństwa państwa - terenu jednostki Straży Pożarnej, wykorzystywanego jako plac ćwiczeń. Stwierdzono również, że obecne i przyszłe zagospodarowanie terenu nie umożliwia dokonanie nowych nasadzeń drzew, rekompensujących ubytek zieleni istniejącej.
Owszem, ważne są obiekty istotne dla bezpieczeństwa państwa. Jednak odkąd mieszkam przy ul. Osińskiego od prawie 20 lat, to nie zauważyłem do tej pory zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego kraju wynikających z obecności drzew rosnących na terenie Komendy Miejskiej.
Widzę natomiast wiele pożytków wynikających z obecności tych drzew. Pożytków dla mieszkańców domów sąsiadujących z Komendą oraz dla zwierząt żyjących w naszym otoczeniu.
Stracą drzewa mieszkańcy domów bezpośrednio sąsiadujących z Komendą Miejską Straży Pożarnej. Przy ul. Lengowskiego mieszkańcy domów o numerach 1,3,5,7,8 i 9 oraz przy ul. Osińskiego domów o numerach 7 i 11.
Najstarsze drzewa rosnące na terenie Straży towarzyszyły wielu obecnym mieszkańcom odkąd tutaj zamieszkali. Żyli tutaj z nimi i umierali. Rodzili się nowi mieszkańcy, a drzewa wciąż stały i nadal jeszcze stoją. Posesja z drzewami, to miejsce, gdzie drzewa dają miejsce żerowania i odpoczynku wielu organizmom. W koronach sędziwych lip w czasie kwitnienia aż roiło się od uwijających się w nich pszczół, a nasiona jesionów dawały w obfitości pożywienie ptakom. Tak jest z każdym drzewem przewidzianym do wycięcia, że odgrywa ważną rolę. Tak dla ludzi, jak i dla zwierząt nam towarzyszących.
O korzyściach z istnienia drzew w naszym otoczeniu można pisać w nieskończoność. Nie o to jednak tutaj chodzi. Decyzja Prezydenta zezwala na wycięcie drzew do końca lutego 2025.
Wszystko w Waszych rękach Szanowni Panowie. Możecie mieć wpływ na skalę planowanej wycinki. Proszę Was, oszczędźcie cokolwiek dla potomnych.
z poważaniem,
Wojciech Biedrzyński - Fundacja Nexus
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz