Średnią za rok 2023 wyliczono się na podstawie wskaźników dominicantes (osób chodzących w niedzielę do kościoła) i communicantes (przyjmujących komunię). Pierwszy w omawianym roku wyniósł 29,2 proc, a drugi 14,2 proc. Najwyższym wskaźnikiem może pochwalić się Tarnów – tamtejsza diecezja liczy aż 60,5 proc. osób regularnie uczęszczających na niedzielne msze. Najniższy odnotowano zaś w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (17,2 proc.).
Na Warmii i Mazurach we wszystkich diecezjach dominicantes było mniej niż 29,2 proc. Najbliżej krajowej średniej znalazły się diecezje ełcka (23,26 proc.) oraz elbląska 21,28 proc. Archidiecezja Warmińska zajęła ostatnie miejsce w województwie oraz siódme od końca w ogólnopolskim zestawieniu. Na jej terenie w 2023 roku do kościoła chodziło 20,72 proc. wiernych – to statystyka na podstawie danych pochodzących z 262 parafii.
Mniej religijni od Warmiaków są parafianie diecezji szczecińsko-kamieńskiej, sosnowieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, łódzkiej oraz warszawskiej. Wyższą notę archidiecezja warmińska zawdzięcza mieszkańcom Braniewa oraz Piszu. Tam status dominicantes dotyczy aż połowy parafian.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. Witolda Zdaniewicza to najstarsze źródło wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce. Powstał w 1972 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Początkowo funkcjonował jako Zakład Socjologii Religii, by w 1993 roku przekształcić się w obecną instytucję. ISKK we współpracy z GUS prowadzi badania związane z religijnością i strukturą duchowieństwa w kraju regularnie publikuje ich wyniki.
Komentarze (15)
Dodaj swój komentarz