Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2014-06-25 09:00
Ostatnia aktualizacja 2014-09-11 13:13

Iwona Starczewska

Zbudują kolejny park w Olsztynie

Dobra wiadomość dla mieszkańców Podgrodzia, ale i wszystkich olsztynian oczekujących potwierdzenia hasła ''Olsztyn miasto ogród''. Wiele wskazuje na to, że niebawem ruszą prace przy budowie kolejnego parku, który połączy Park Podzamcze z Parkiem Centralnym.

reklama
Na początku tego roku ratusz odkurzył sprawę budowy parku Korczaka-Mleczna, który miałby połączyć się z rewitalizowanym Parkiem Podzamcze i budowanym właśnie Parkiem Centralnym.


Planowany zespół parkowy ''Korczaka-Mleczna'' obejmuje dolinę rzeki Łyny od ul. J. Tuwima, J. Iwaszkiewicza do ul. Niepodległości oraz obszar wydzielony ulicami: Obrońców Tobruku, Polną, Barczewskiego, Korczaka, Gotowca.

Mieszkańcy ''Podgrodzia'' od lat czekają na zagospodarowanie tego terenu. W ubiegłym roku podczas spotkania Rady Osiedla z zastępcą prezydenta Olsztyna, Haliną Zaborowską – Boruch temat powrócił.

Jak wyjaśniała wtedy wiceprezydent Olsztyna, jeśli zostanie uchwalony plan zagospodarowania i pojawi się nowa perspektywa finansowa wówczas będzie szansa na to, aby trakt pieszo – rowerowy, Park Podzamcze, Park Centralny rozciągał się dalej na Park Korczaka – Mleczna.

Projekt zagospodarowanie tego terenu jest już gotowy. Dziś radni podejmą uchwałę w tej sprawie.

Jak czytamy w planie zagospodarowania tej części miasta funkcją wiodącą kompleksu będzie rekreacja i wypoczynek z jednoczesnym zachowaniem krajobrazu charakterystycznego dla doliny rzeki Łyny, walorów przyrody i korytarza ekologicznego.

Na działce budowlanej przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinną może być zlokalizowany jeden budynek mieszkalny. Co ważne – plan zabrania lokalizowania na tym terenie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m².

W planie nie zabrakło zakazów dotyczących estetyki wykonania poszczególnych elementów.

- Realizowana zabudowa powinna się charakteryzować wysokim standardem rozwiązań, wpisywać się w krajobraz terenów w dolinie rzeki Łyny, a w elewacjach budynków nie należy stosować agresywnych zestawień kolorystycznych, preferowane jest stosowanie kolorystyki nawiązującej do tradycyjnych materiałów budowlanych – czytamy w planie zagospodarowania.

Co ciekawe – nie zabrakło nawiązania do korzystania z barierek typu olsztyńskiego.

- Na terenie objętym planem zakazuje się realizacji ogrodzeń betonowych pełnych lub betonowych ażurowych oraz stosowania typowych metalowych ogrodzeń (barier) dla wydzielania ruchu pieszych i rowerzystów „ogrodzenia typu olsztyńskiego”.

 



Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • czarnyskrzat 2014-06-30 08:31:09 193.108.*.*
    To Jaroty chyba są w innym mieście, bo tam tylko blok na bloku i o żadnym parku nie ma mowy, chociaż teren wymarzony między Jarotami a Nagórkami czeka na zagospodarowanie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Kapitan Planeta 2014-06-25 14:00:20 83.9.*.*
    wzdłuż Łyny powinni zrobić deptak jako główna ścieżka parku
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl