Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy ulic czy budowli wojewoda warmińsko-mazurski nadał nowe nazwy sześciu olsztyńskim ulicom. Zamiast ulicy Mariana Gotowca mamy obecnie ulicę Ks. Tadeusza Borkowskiego, w miejsce ul. Piotra Diernowa pojawiła się ul. Św. Franciszka z Asyżu. Z mapy Olsztyna zniknęła ul. Juliusza Malewskiego, która ustąpiła miejsca ul. Zbigniewa Herberta. Nie ma też ulicy Stefana Poznańskiego, jest ul. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego. Dekomunizacji poddano również ulicę Dąbrowszczaków, która została zamieniona na ul. Erwina Kruka oraz ul. Wincentego Pstrowskiego na 5. Wileńskiej Brygady AK.
Zmiany nazw ulic, mimo iż radni zaskarżyli decyzję wojewody, zostały już wprowadzone. Z urzędu wprowadzono je do ewidencji miejscowości, ulic i adresów oraz do ewidencji gruntów i budynków.
Jak informują urzędnicy zawiadomienia o zmianie w ewidencji gruntów i budynków zostaną przesłane do VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Olsztynie, celem zaktualizowania adresów w księgach wieczystych. Mieszkańcy nie muszą więc sami dokonywać zmian.
Nie należy również obawiać się o dokumenty zawierające dotychczasową nazwę ulicy. Zmiana nie ma wpływu na ich ważność.
Mieszkańcy muszą jednak sprawdzić jakie zasady obowiązują w bankach i innych instytucjach, niektóre z nich mogą bowiem wymagać od nas informacji o zmianie adresu.
Obowiązek korekty nazwy ulicy dotyczy natomiast przedsiębiorców. Osoby, które prowadzą działalność lub mają we wpisie adres zamieszkania przy ulicy, która zmienia swoją nazwę, będą musieli dokonać zmiany w CEIDG. Konieczne jest również dokonanie zmiany w zezwoleniach na sprzedaż napojów alkoholowych. Aktualizacja informacji w CEIDG oraz w zezwoleniach nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Do korekty danych adresowych zobligowani są również przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółek podlegających wpisowi do KRS.
Oznakowanie budynku tabliczką z właściwym adresem należy do obowiązków właściciela lub użytkownika nieruchomości.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz