Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2018-01-09 09:42

Redakcja

Zmienili nazwy olsztyńskich ulic. Co muszą zrobić mieszkańcy i przedsiębiorcy?

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i zarządzeniem wojewody kolejne, olsztyńskie ulice zmieniły swoje nazwy. Wielu olsztynian, którzy mieszkają na osiedlach przy tych ulicach lub prowadzą tam działalność, zastanawia się jakie formalności należy teraz wypełnić. Urzędnicy wyjaśniają.

reklama

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy ulic czy budowli wojewoda warmińsko-mazurski nadał nowe nazwy sześciu olsztyńskim ulicom. Zamiast ulicy Mariana Gotowca mamy obecnie ulicę Ks. Tadeusza Borkowskiego, w miejsce ul. Piotra Diernowa pojawiła się ul. Św. Franciszka z Asyżu. Z mapy Olsztyna zniknęła ul. Juliusza Malewskiego, która ustąpiła miejsca ul. Zbigniewa Herberta. Nie ma też ulicy Stefana Poznańskiego, jest ul. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego. Dekomunizacji poddano również ulicę Dąbrowszczaków, która została zamieniona na ul. Erwina Kruka oraz ul. Wincentego Pstrowskiego na 5. Wileńskiej Brygady AK. 

Zmiany nazw ulic, mimo iż radni zaskarżyli decyzję wojewody, zostały już wprowadzone. Z urzędu wprowadzono je do ewidencji miejscowości, ulic i adresów oraz do ewidencji gruntów i budynków.

Jak informują urzędnicy zawiadomienia o zmianie w ewidencji gruntów i budynków zostaną przesłane do VI Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Olsztynie, celem zaktualizowania adresów w księgach wieczystych. Mieszkańcy nie muszą więc sami dokonywać zmian.

Nie należy również obawiać się o dokumenty zawierające dotychczasową nazwę ulicy. Zmiana nie ma wpływu na ich ważność.

Mieszkańcy muszą jednak sprawdzić jakie zasady obowiązują w bankach i innych instytucjach, niektóre z nich mogą bowiem wymagać od nas informacji o zmianie adresu.  

Obowiązek korekty nazwy ulicy dotyczy natomiast przedsiębiorców. Osoby, które prowadzą działalność lub mają we wpisie adres zamieszkania przy ulicy, która zmienia swoją nazwę, będą musieli dokonać zmiany w CEIDG. Konieczne jest również dokonanie zmiany w zezwoleniach na sprzedaż napojów alkoholowych. Aktualizacja informacji w CEIDG oraz w zezwoleniach nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Do korekty danych adresowych zobligowani są również przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w formie spółek podlegających wpisowi do KRS. 

Oznakowanie budynku tabliczką z właściwym adresem należy do obowiązków właściciela lub użytkownika nieruchomości.

Źródło: UM Olsztyna

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Isruu 2018-01-13 15:16:06 94.254.*.*
    A kto zwróci koszty za materiały reklamowe na których jest stary adres i za wprowadzenie zmian?!!! I wydruk nowych!! Dziadostwo, przyjdIe kolejna władza i znów będzie zmieniała.. wszystkie ronda smoleńskie i inne Kaczyńskiego pójdą wek... Jakby to było najważniejsze! Co za ...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Miś_Colabor 2018-01-09 12:08:47 79.184.*.*
    Dobry rząd PiS daje nam wszystko czego oczekujemy, a nawet więcej. Szkoda, że za to musimy więcej płacić do budżetu państwa. Lepiej by się stało gdyby rząd poczynił oszczędności budżetowe. Żadną sztuką jest takie gospodarowanie, gdzie cały ciężar utrzymania państwa spada na obywatela. Utrzymanie Sejmu, Senatu Ministerstw to spory wydatek.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
  • Zygmunt Z 2018-01-09 10:01:41 88.156.*.*
    Kompletnie poroniony pomysł. A na domiar złego , rządzący mają gdzieś to że mieszkańcy muszą teraz za takie zmiany zapłacić z własnej kieszeni. Jak tak się Rządowi nie podobają te nazwy ulic to proszę pokryć wszystkie wydatki z tym związane a nie drenować (jak zwykle) nie swoje kieszenie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 2

www.autoczescionline24.pl