Galeria Sztuki Współczesnej BWA zainauguruje sezon wystaw dwoma wernisażami malarstwa: Andrzeja Samulowskiego i Michała Sawaniuka.
W najbliższy czwartek o godz. 17 zostanie otwarta wystawa malarstwa artystów plastyków. Prezentowane prace będzie można oglądać do 28 lutego.
Andrzej Samulowski uprawiał malarstwo olejne, akrylowe, ścienne i pastelowe oraz rzeźbę. Urodził się 14 marca 1924 roku w Toruniu. Pochodził z zasłużonej dla polskości rodziny. Jedno Dziad (również Andrzej Samulowski) był działaczem narodowościowym, poetą, a także współtwórcą „Gazety Olsztyńskiej” wydawanej w Olsztynie przez Pieniężnych do 1939 r. W latach 1949-1955 studiował na Wydziale Malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych . Od 1957 roku aż do śmierci w 2002 roku artysta mieszkał w Olsztynie na Starym Mieście, gdzie miał swoją pracownię.
Był organizatorem wielu imprez artystycznych i plenerowych na terenie województwa olsztyńskiego oraz inspiratorem odbudowy baszty na przedzamczu olsztyńskiego zamku z przeznaczeniem na siedzibę Związku Polskich Artystów Plastyków. Swój ponad czterdziestopięcioletni dorobek artystyczny prezentował na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Miał 24 wystawy indywidualne, a także brał udział w wystawach zbiorowych olsztyńskiego środowiska plastycznego, jak również w wystawach ogólnopolskich. Jako animator życia artystycznego był organizatorem wielu spotkań i sympozjów artystycznych, w których uczestniczyli artyści z różnych krajów europejskich.
Obrazy Samulowskiego znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą, m.in. w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum w Białymstoku, w Galerii Septentrion w Lille we Francji oraz w Word Trade Center w Bremie.
Michał Sawaniuk był związany z Olsztynem i jego środowiskiem artystycznym od lat swojej młodości – był absolwentem Studium Nauczycielskiego w Olsztynie. Studia artystyczne odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskując dyplom w 1967 roku. Po studiach wrócił do Olsztyna i podjął pracę w Studium Nauczycielskim. Przez 21 lat pracował jako artysta plastyk, podejmując się w róznych prac zleconych. Organizował własną pracownię ceramiczną oraz współpracował z Cepelią, tworząc przedmioty użytkowe. W 1991 roku podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej, prowadząc zajęcia z rzeźby. Po uzyskaniu kwalifikacji I stopnia – doktoratu, z zakresu malarstwa w gdańskiej ASP, pracował jako adiunkt w Katedrze Malarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Malarstwo Michała Sawaniuka inspirowane jest związkiem z naturą. To ona jest źródłem filozofii, marzeń i przeżyć autora. Artysta wykorzystywał w swych pracach element dekoracyjności motywów pochodzących z obróbki ceramiki, takich jak struktura spękanej powierzchni. Artysta często stosuje w swojej twórczości barwy czyste i agresywne, tworząc budowane kontrastami barw kompozycje pejzażowe.
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystaw prezentowanych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie, które są czynne codziennie (oprócz poniedziałków) w godz. 10.00-17.00.
(opr. BWA)
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz