27 czerwca 1877 r. rozpoczęły się objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, które trwały do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślał ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Maryja objawiła się wizjonerkom 160 razy.
W najbliższą niedzielę, 10 września, obchodzić będziemy 140. rocznicę objawień. Organizatorzy szacują, że do Gietrzwałdu w ten dzień przyjedzie ponad 100 tys. osób. Oprócz pielgrzymów przybyłych samochodami i autokarowych pielgrzymek do Gietrzwałdu przyjdą pielgrzymki piesze z Radomia, Olsztyna i Ostródy. Już dziś wiadomo, że spod konkatedry św. Jakuba w Olsztynie wyruszy ponad 12 tys. pątników, by pieszo dotrzeć na uroczystości. Główna grupa pielgrzymkowa wyruszy w niedzielę 10 września o godzinie 5.00 z konkatedry św. Jakuba w Olsztynie.
Swój przyjazd potwierdził sekretarz stanu z kancelarii prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który odczyta list od prezydenta Andrzeja Dudy. Swoją obecność potwierdził wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Olsztyńskie MPK już w sobotę uruchomi specjalne linie G1 i G2 do Gietrzwałdu. Przystanki początkowe tych linii zlokalizowane będą przy ul. Dworcowej (zatoka przy McDonalds) i na pętli na Osiedlu Pieczewo. W niedzielę pierwsze kursy ruszą już o godz. 7.30, a potem autobusy kursować będą do przystanku na ul. Szkolnej w Gietrzwałdzie co 10-15 minut. Kursy powrotne z Gietrzwałdu rozpoczną się o godz. 11.30. Na wszystkie przejazdy będzie obowiązywała ta sama taryfa opłat, co na przejazdy w Olsztynie i gminach ościennych. Bilet jednorazowy normalny kosztuje 3 zlote, a ulgowy 1,50 zł.
Dla tych, którzy zdecydują się przyjechać do Gietrzwałdu samochodami przygotowano 7 tys. miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 800 dla autobusów i busów. Vis a vis Domu Pielgrzyma będzie też wydzielony parking dla osób niepełnosprawnych.
Co ważne - na drodze krajowej nr 16, od Naglad do granicy Warmii, nie będzie lewoskrętów. Jadący na uroczystości od strony Olsztyna nie będą mogli skręcić do Gietrzwałdu na żadnym ze zjazdów z DK 16 do tej miejscowości. Trzeba będzie minąć Gietrzwałd i po przejechaniu ok. 1,5 km skręcić w prawo w drogę szutrową w kierunku Woryt. W Worytach ponownie trzeba będzie skręcić w prawo, w kierunku Gietrzwałdu. Przy drodze Woryty-Gietrzwałd zorganizowane zostaną parkingi dla samochodów osobowych.
Natomiast jadący od strony Ostródy miejsca parkingowe będą mieli wydzielone przy drodze na Tomaszkowo. W pobliże sanktuarium będą mogły podjechać tylko autobusy i busy. Parkingi, co do zasady mają być bezpłatne. Opłaty mogą być pobierane jedynie na parkingach zorganizowanych przez strażaków z OSP.
O organizacji ruchu drogowego na czas uroczystości informować będą znaki drogowe, ale najważniejsze będą znaki i sygnały podawane przez policjantów. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy kierujących ruchem. Policjantów w kierowaniu ruchem wspomagać będzie Straż Graniczna i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz