Cel komisji
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) wyznaczyło trzymiesięczny czas trwania tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Osobami uprawionymi do dostarczania wezwań, będą, w zależności od szczebla, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie. Decyzję o przeprowadzeniu działań podjął 10 listopada 2023 r. Mariusz Błaszczak – były szef MON.
Celem akcji ma być wprowadzenie zgromadzonych danych do ewidencji wojskowej, a co za tym idzie, określenie zdolności psychicznej i fizycznej do potencjalnej służby, co dzieje się na podstawie sprawdzenia przez lekarzy stanu zdrowia oraz przeprowadzenia wywiadu, dotyczącego chorób przewlekłych.
Proces kończy się nadaniem jednej z czterech kategorii wojskowych (od „A” – zdolny do służby, do „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie trwania pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji podczas wojny).
Kto otrzyma wezwanie?
Przekrój osób, które dostaną wezwanie jest niezwykle szeroki. Będą to głównie młodzi mężczyźni, ale również kobiety czy 60-latkowie.
Jak czytamy na stronie internetowej Wojska Polskiego, „do stawienia na klasyfikacji wojskowej wzywa się”:
-
mężczyzn urodzonych w 2005 r.;
-
mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
-
osoby, które w latach 2022-2023: zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej, ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem klasyfikacji wojskowej lub po bądź jeśli osoby uznane za czasowo niezdolne złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności przed dniem zakończenia kwalifikacji;
-
kobiety urodzone w latach 1997-2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę, w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/24 kończą studia lub naukę w zawodach medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także w zawodach: psychologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, nawigatorów, tłumaczy, rehabilitantów i radiologów;
-
osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji;
-
osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji.
Listy z wezwaniami powinny zostać doręczone na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. W razie niemożliwości przybycia na komisję należy powiadomić właściwy organ (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) i przedstawić przyczynę.
W opisanej sytuacji wyznaczony zostanie inny termin. Niestawienie się na komisji bez odpowiedniego zawiadomienia zagrożone jest karą grzywny lub doprowadzeniem przez policję.
Od września 2023 r. uległy zmianie przepisy ustawy o obronie Ojczyzny, czego konsekwencją jest możliwość zmiany kategorii „D” (niezdolność co czynnej służby wojskowej w czasie pokoju) na „A”. Według ministerstwa obrony wpływa na to postęp medycyny i rozwój nowych technologii.
Zwolnienie z obowiązku
Nie wszyscy z wymienionych kategorii będą musieli stawić się osobiście przed komisją. Przewidziano klika wyjątków. Z obowiązku wzięcia udziału w klasyfikacji wojskowej, zwolnione są osoby, które dostarczą władzom odpowiedniego organu zaświadczenie o niepełnosprawności czy też czasowej albo stałej niezdolności do pracy.
Informacja o dostarczeniu dokumentów powinna trafić też w formie pisemnej bądź elektronicznej do szefa wojskowego centrum rekrutacji.
Przypominamy, iż wezwanie do kwalifikacji nie jest jednoznaczne z powołaniem do wojska.
Komentarze (26)
Dodaj swój komentarz