Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-02-17 13:29

ck

5 zasad mądrego zarządzania domowym budżetem

Kolejny raz zabrakło ci pieniędzy pod koniec miesiąca? Dużo pracujesz, a wciąż nie stać cię na remont mieszkania czy wakacyjny wyjazd? Zastanów się czy właściwie zarządzasz swoim domowym budżetem. Oto pięć zasad, które koniecznie powinieneś stosować planując swoje finanse.

reklama

Według badań ING przeprowadzonych w listopadzie 2016 roku, podejście Polaków do finansów zależy głównie od sytuacji rodzinnej. Najmniejszą kontrolę nad kosztami życia przejawiają osoby żyjące w pojedynkę. Aż 59% takich ankietowanych przyznaje, że nie wie ile dokładnie wynoszą ich miesięczne wydatki. Nieco większą świadomość w tym temacie przejawiają osoby pozostające w związkach, ale nie posiadające jeszcze dzieci. Wśród nich ponad 70% badanych potrafi oszacować wydatki i umiejętnie zarządzać domowym budżetem. Największą dyscyplina finansową wykazują się rodziny. Jedynie 25% z nich w ogóle nie zarządza domowym budżetem.

Można zatem powiedzieć, że świadomość potrzeby porządkowania swoich finansów rośnie zwykle wtedy, gdy powiększa się nasza rodzina. Im więcej osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, tym większa potrzeba planowania ile i na co wydamy. Gdy zabraknie takiego elementu, bardzo łatwo wpaść w kłopoty finansowe. Samo postanowienie prowadzenia domowego budżetu to jeszcze jednak nie wszystko. Trzeba to bowiem zrobić w odpowiedni sposób. A wystarczy tylko zastosować się do pięciu prostych zasad.

1. Stwórz listę dochodów i wydatków

O ile z dochodami nie powinniśmy mieć problemu (co miesiąc raczej są podobne), tak z wydatkami może być już spory kłopot. Każdego miesiąca ponosimy jednak stałe opłaty za media, czynsz czy wywóz śmieci. Jesteśmy zatem w stanie oszacować łączny koszt takich wydatków i zaplanować je z wyprzedzeniem. Dodatkowo, zaraz po otrzymaniu wypłaty warto zastanowić się jakie dodatkowe opłaty będziemy musieli ponieść w najbliższym czasie. Może będzie to wycieczka szkolna dziecka albo kupno nowej pralki. Warto uwzględnić wszystkie takie pozycje w domowym budżecie. Część pozostałej do dyspozycji kwoty dobrze jest przeznaczyć na oszczędności. Reszta przyda nam się na tzw. “codzienne życie” i wydatki, których nie uwzględniliśmy w naszym harmonogramie.

2. Zbieraj paragony

Każde wydane pieniądze warto odpowiednio udokumentować. Najprościej zrobimy to zbierając paragony z każdego, nawet najmniejszego zakupu. Dzięki temu zobaczymy, na co wydajemy najwięcej pieniędzy w miesiącu i będziemy mogli ocenić, czy takie wydatki rzeczywiście są konieczne. Często bowiem ponosimy wydatki na rzeczy zupełnie niepotrzebne, bez których spokojnie moglibyśmy się obejść. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można byłoby natomiast przeznaczyć na jakąś większą potrzebę, np. urlopowy wyjazd, na który już od kilku lat brakuje nam środków.

3. Odkładaj oszczędności

Wspomnieliśmy wyżej, że część dochodów warto przeznaczyć na oszczędności. O tym, jak duża ma to być kwota, musicie zdecydować sami. W przypadku oszczędności o wiele ważniejsza jest bowiem regularność. Możecie odkładać nawet niewielkie sumy, byle robić to systematycznie. W ten sposób zbudujecie sobie “poduszkę finansową” na wypadek niespodziewanych sytuacji i zyskacie środki na realizację długoterminowych planów

4. Inwestuj odłożone pieniądze

Samo odkładanie oszczędności to jednak nie wszystko. Trzeba je także odpowiednio zainwestować. Dzięki temu przyniosą ci one dodatkowy zysk. Jego wysokość zależy od rodzaju inwestycji, którą wybierzesz. Jeśli wolisz bezpieczniejsze formy pomnażania oszczędności, wybierz lokaty bądź konta oszczędnościowe. Jeżeli jednak chcesz inwestować bardziej odważnie pomyśl o obligacjach czy nieruchomościach. W dłuższej perspektywie czasu takie działania przyniosą ci finansową korzyść i mogą być znakomitym uzupełnieniem dochodów w domowym budżecie.

5. Pożyczaj tylko z zaufanych źródeł

Twój domowy budżet może niekiedy potrzebować wsparcia finansowego z zewnątrz. Jak wynika z przytoczonego badania ING, aż 31% rodzinnych budżetów czasami wspomaga się pożyczką. Na taki stan rzeczy może mieć wpływ nie tylko łatwy dostęp do produktów tego typu, ale także ich cena. Szybkie pożyczki pozabankowe możesz mieć nawet za darmo!. Takie produkty znajdziesz np. w serwisie lowcachwilowek.pl. Pożyczając i oddając pieniądze na czas, nie dopłacasz do tego ani złotówki. Szukając darmowych pożyczek z Łowcą Chwilówek nie nadwyrężą więc twojego domowego budżetu, a ty nawet nie odczujesz, że pożyczyłeś pieniądze. Zanim jednak to zrobisz, dobrze przemyśl, czy będziesz w stanie spłacić daną pożyczkę w terminie i nie pożyczaj więcej, niż pozwalają na to twoje wydatki.

Podsumowując

Choć wiele osób rozpoczyna przygodę z planowaniem domowego budżetu dopiero wtedy, gdy powiększa im się rodzina, warto tą wiedzę przyswoić sobie już wcześniej. Ucząc się planowania wydatków dla jednej osoby, łatwiej nam będzie w przyszłości zarządzać finansami kilkuosobowego gospodarstwa domowego. Na naukę nigdy nie jest jednak za późno. Dlatego nawet jeśli to na tobie spoczywa odpowiedzialność za domowy budżet, spróbuj pomału wprowadzać do swoich działań powyższe założenia. Zobaczysz, że dzięki nim twoja kondycja finansowa znacznie się poprawi!

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • bezbiku.info 2019-07-10 11:17:56 178.43.*.*
    Najważniejszy punkt wg mnie pożyczaj tylko z zaufanych źródeł, odpada wtedy obawa, że podpisaliśmy trefną umowę z haczykami dzięki której może więcej stracić niż zyskać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Isruu 2017-02-18 22:32:36 94.254.*.*
    Z tych pięciu punktów wywalam inwestowanie i pożyczanie i wychodzę na tym najlepiej.. bo i jedno i drugi to ryzyko straty...he
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • elzbieta_w 2017-02-17 15:20:58 178.43.*.*
    w ciężkiej sytuacji można poratować się szybką pożyczką - kiedy i mnie dopadły kłopoty ze źle zaplanowanym budżetem i niespodziewanym wydatkiem, sprawdzałem oferty firm udzielających takiej pomocy, wybrałam kredyty-Chwilówki i byłam zadowolona. prawda jest taka, że trzeba z rozwagą pożyczać pieniądze, ale czasem życie zmusza i tyle.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl