Przypomnijmy, że 8 kwietnia 1525 roku w Krakowie został spisany traktat, na mocy którego Prusy Zakonne stały się Księstwem Pruskim, będącym lennem Królestwa Polskiego. Tzw. hołd pruski miał miejsce 10 kwietnia – były Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi I Staremu. Tym samym stał się Księciem Pruskim.
- Najważniejszym dokumentem w zbiorach polskich, związanym z tym wydarzeniem, jest pergamin podpisany 8 kwietnia 1525 roku właśnie przez wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego i króla polskiego, Zygmunta I Starego – mówił dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, Piotr Żuchowski.
I kontynuuje: - Traktat z założenia ma zakończyć "po wsze dni" wojny pomiędzy koroną Polski, a Zakonem Krzyżackim – powiedział. - Na 10 pergaminowych stronach traktatu spisano 31 punktów opisujących zobowiązania stron oraz zasady, jakie mają te strony, po podpisaniu traktatu przestrzegać.
Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Piotr Żuchowski
Traktat krakowski, mimo że został podpisany w dawnej stolicy Polski, niezaprzeczalnie dotyczy historii Warmii i Mazur.
Strona traktatu znajdująca się w gablocie, zawiera podpisy oraz pieczęcie. Dostępne jest także jego polskie tłumaczenie oraz replika obrazu Jana Matejki pt. "Hołd pruski".
- Dokument jest fantastycznie zachowany. Można go bez problemu przeczytać. Pieczęcie nie są zniszczone – opowiada Piotr Żuchowski. - Ten dokument ma pół tysiąca lat! To jest oryginał.
Obiekt jest wypożyczony z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
W związku z 500. rocznicą hołdu pruskiego, 10 kwietnia na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie będzie miało miejsce uroczyste posiedzenie sejmiku wojewódzkiego. W trakcie prof. Jacek Wyjaczka (polski historyk) poprowadził wykład na temat hołdu pruskiego, a dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, dr Hubert Wajs – o samym dokumencie.
Tego samego dnia na dziedzińcu zamku zostanie udostępniona wystawa na temat hołdu pruskiego.
Oryginał dokumentu z 1525 roku będzie można zobaczyć od 4 do 16 kwietnia w Muzeum Warmii i Mazur. Dostępne będzie także zwiedzanie z przewodnikiem w soboty: 5 i 12 kwietnia o godz. 10:00 i 12:00 oraz we wtorki: 8 oraz 15 kwietnia o godz. 16:00.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz