Dziś jest: 19.04.2025
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2017-07-21 10:11

Iwona Starczewska

Afera w Sejmie. Jak głosowali nasi, lokalni ''wybrańcy narodu''?

Afera w Sejmie. Jak głosowali nasi, lokalni ''wybrańcy narodu''?
Fot. Rafał Zambrzycki

Zamieszanie, wyzwiska, szarpaniny i kłótnie. Tak przez kilka ostatnich dni wyglądały parlamentarne prace nad wprowadzenie ustawy o Sądzie Najwyższym. Ostatecznie, w atmosferze batalii i mimo licznych protestów, ustawa została przyjęta przez Sejm większością głosów. Zobacz jak głosowali warmińsko-mazurscy parlamentarzyści.  

reklama

Przez kilka ostatnich dni cała Polska przyglądała się procedowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym. Atmosfera panująca w Sejmie i podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, momentami przypominała tę panującą w ringu. ''Nasi wybrańcy narodu'' trwający w klinczu, wyrywający sobie mikrofony i rzucający obelgami wydawali się momentami tracić kontakt z rzeczywistością.

Zamieszaniu towarzyszyły dodatkowo uliczne protesty Polaków nie godzących się na wprowadzanie przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Tłumy zbierały się wczoraj nie tylko w stolicy, ale również Katowicach, Poznaniu, Olsztynie, czy Łodzi.

Ostatecznie, w czwartek po godzinie 15.00 parlament większością 235 głosów przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym. Przeciw było 192 posłów, a 23 wstrzymało się od głosu.

Dziś w nocy senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaopiniowała przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym bez żadnych poprawek, mimo iż opozycja wniosła ich kilkaset. O poranku Senat wznowił obrady.

Zgodnie z nową ustawą powstać mają trzy nowe Izby SN. Dokument wprowadza również zmiany w trybie powoływania sędziów SN. Zakłada także przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Zdaniem opozycji, ta ustawa została podjęta przy jednoczesnym łamaniu zasad demokracji, a sam dokument likwiduje instytucję Sądu Najwyższego i oddaje go w ręce polityków. To właśnie politycy będą wybierać sędziów.

Wśród parlamentarzystów, którzy głosowali ''za'' ustawą o SN, bez niespodzianek, znaleźli się posłowie PiS z Warmii i Mazur. Mowa o Iwonie Arent, Wojciechu Kossakowskim i Jerzym Małeckim.

Przeciw ustawie byli warmińsko-mazurscy posłowie PO: Anna Wasilewska, Janusz Cichoń i Paweł Papke.

Przeciwni zmianom byli również posłowie PSL-u i Nowoczesnej, kolejno – Urszula Pasławska i Mirosław Pampuch.

Od głosu wstrzymał się poseł okręgu olsztyńskiego Andrzej Maciejewski, który mandat sprawuje z ramienia Kukiz'15.

Opozycja i protestujący wciąż liczą na veto prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • korek1 2017-07-23 10:50:21 94.254.*.*
    No cóż w sejmie POsłowie POkazali kto czego chce PO PSL I N chcą tego co było aby oni byli bezkarni Kukiz jak zwykle niezdecydowany tak trochę ciepły chorągiewka i tak mamy określoną scenę polityczną Polski tylko PIS pilnuje sprawiedliwości w Polsce chcąc zmienić to co było do tej POry. BRAWO PIS DOBRA ZMIANA.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • MP 2017-07-22 07:41:30 88.156.*.*
    Hańba i wstyd że Polska ma takich posłów i senatorów z PO-NOWOCZESNA-PSL którzy z sejmu i senatu robią pośmiewisko na cały świat.Sondaże pokazują kogo naród wybrał ,przegrywać trzeba z honorem ,,no ale jak się nie ma''.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
  • Ryszard Ochódzki 2017-07-22 01:49:29 94.254.*.*
    Fajnie że redakcja przypomina nazwiska posłów z regionu bo ja już zapomniałem, że tacy są. W regionie oceniam ich działania (ze wszystkich partii) raczej mizernie. Nic nie słychać o nich, widać też nie bardzo. Pewnie zajęci sprawami całego narodu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl