Rewitalizacja Placu Jedności Słowiańskiej miała zakończyć się jesienią 2011 roku. Tymczasem wykonano prace jedynie wzdłuż ulicy Lelewela i na odcinku od ul. Pieniężnego w górę do przystanku autobusowego. Przed Wysoką Bramą – prace wstrzymał konserwator zabytków, który zlecił prace archeologiczne. W czerwcu 2011 roku podczas wykonywania tych prac – naukowcy natrafili na pozostałości średniowiecznych murów miejskich. Konieczne więc było poszerzenie obszaru pracy archeologów. Kolejny etap badań archeologicznych rozpoczął się w sierpniu 2012 roku. Wtedy również naukowcy dokopali się do okazów, których się nie spodziewali. Odnaleziono fragmenty murów, które nie istniały na żadnej z map. Na samym przedłużeniu szyi bramnej odkopano z kolei coś na kształt bramy. Okazało się, że obiekt to barbakan, ze znakomicie zachowanymi otworami strzelniczymi.
Po odnalezieniu zabytku projekt rewitalizacji placu przed Wysoką Bramą trafił do kosza, a sam barbakan został zabezpieczony. W ratuszu od początku mówiło się o wyeksponowaniu tego zabytku, odbyły się nawet w tym celu specjalne spotkania z naukowcami.
Dziś wiadomo, już że konkurs zostanie ogłoszony już na początku kwietnia. Podmioty, które wezmą udział w konkursie zaprezentują swoją wizję przyszłości odkopanego reliktu pod Wysoką Bramą.
- Uczestnicy zaproponują w jaki sposób uczytelnić lub wyeksponować zarówno tę część fortyfikacji, jak i pozostałe objęte konkursem. Konkurs ma bowiem dotyczyć obszaru od reliktu po Łynę wzdłuż ul. Nowowiejskiego – tłumaczy nam Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyna.
Konkurs podzielony zostanie niejako na dwie części.
- Pierwsza część, czyli okolice rondeli aż do Hotelu Zamek - zakończy się pracą konkursową i przystąpieniem ze zwycięzcą do negocjacji z wolnej ręki na przygotowanie projektów budowlanych i wykonawczych. W tym zadaniu znajduje się też wkomponowanie - od strony ul. Nowowiejskiego - parkingu wyposażonego m.in. w toalety. Druga, od Hotelu Zamek do Łyny, to konkurs studialny tzn. zakończy się złożeniem pracy konkursowej z propozycjami uczytelnienia obiektów – dodaje Pulikowski.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz