Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2024-03-12 02:05

Redakcja

Artroskopia biodra - na czym polega i jakie są wskazania do zabiegu?

Artroskopia biodra - na czym polega i jakie są wskazania do zabiegu?
Artroskopia biodra - na czym polega i jakie są wzkazania do zabiegu?
Fot. Materiał Partnera

Artroskopia biodra to zabieg endoskopowy, który wykonuje się u pacjentów z doznanymi urazami i uszkodzeniami w obrębie stawu biodrowego. Bardzo często przeprowadza się go u sportowców i osób rekreacyjnie uprawiających sport, aczkolwiek również i w życiu codziennym zdarzają się sytuacje, które prowadzą do powstania urazu biodra. Wynika to z faktu, iż to właśnie stawy są najbardziej narażoną częścią ciała na kontuzję.

reklama

Jak przebiega artroskopia biodra?

Artroskopia stawu biodrowego ma na celu przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności, zakresu ruchu, możliwości poruszania się, przemieszczania bez uciążliwych dolegliwości bólowych. W trakcie tego zabiegu stosuje się endoskop, czyli niewielką kamerę, dzięki czemu można uniknąć dużych nacięć na skórze, które z kolei wiązałyby się z wydłużoną rekonwalescencją i gojeniem się ran.

Podczas zabiegu zazwyczaj wykonuje się trzy lub cztery nacięcia. Służą one do wprowadzenia kamery, co z kolei zwiększa precyzję zabiegu, umożliwia naoczne oszacowanie poziomu zaawansowania zwyrodnień w okolicy biodra oraz ustalenie przebiegu zabiegu.

Następnie chirurdzy przechodzą do usunięcia tkanek, które są wyraźnie uszkodzone, co prowadzi do naprawienia wybranych elementów stawu. Odbywa się również płukanie stawu. W ten sposób można poprawić funkcjonalność biodra, a także zapobiec dalszemu rozwojowi zwyrodnienia.

Badania, jakie wykonuje się przed przeprowadzeniem artroskopii, to chociażby RTG i rezonans magnetyczny. Pomocne są również badania fizykalne i wywiad medyczny. Należy mieć na uwadze, iż cała dokumentacja medyczna wciąż może nie dostarczać wyczerpującej informacji na temat zmian zwyrodnieniowych w obrębie biodra. Zdarza się, że niektóre z nich uwidaczniają się dopiero w trakcie artroskopii np. w okolicy chrząstki.

Artroskopia biodra przeprowadzana jest przez chirurgów ortopedów. Osoby zmagające się z dolegliwościami bólowymi w obrębie stawu biodrowego mogą umówić się na konsultację ze specjalistą: https://enelsport.pl/artroskopia-biodra/. Dokładna diagnostyka pozwoli określić, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu artroskopii biodra.

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego

Jednym z powodów, dlaczego wykonuje się artroskopię, są zwyrodnienia stawu biodrowego. Mowa tutaj o zmianach niewielkich, które można zatrzymać i wyeliminować. Istnieją bowiem przypadki bardzo zaawansowanych zwyrodnień, które prowadzą do usztywnienia stawu. W takich okolicznościach wykonanie omawianego zabiegu nie będzie skuteczne. Zwyrodnienia kwalifikujące się do zabiegu wykrywa się już u osób po 21. roku życia.

Konflikt panewkowo-udowy

Konflikt panewkowo-udowy to jedna z najczęstszych przyczyn kwalifikująca pacjenta do wykonania omawianego zabiegu. Wspomniany konflikt polega na tym, iż znajdująca się w panewce głowa kości udowej jest niedopasowana. To z kolei powoduje liczne uszkodzenia, a w konsekwencji dolegliwości bólowe, co ma związek z urazem w obszarze obrębka stawowego. Rozwijający się ból i uszkodzenia prowadzą do dysfunkcji stawu biodrowego i jego niepełnej ruchomości.

Dysplazja stawu biodrowego

Kolejnym wskazaniem do artroskopii jest dysplazja stawu biodrowego. To schorzenie wynika z nieprawidłowego rozwoju poszczególnych elementów stawu biodrowego, co prowadzi do jego niewłaściwego funkcjonowania i braku stabilności. W konsekwencji może dojść również do zwichnięcia stawu, co powodowane jest najczęściej przez wysuwającą się kość udową z panewki. Gdy dojdzie do utrwalenia tej zmiany, u pacjenta obserwowane są trudności z chodzeniem. Dysplazja to wada wrodzona, pod której kątem badane są już noworodki.

Ciało wolne w stawie biodrowym

W wyniku urazu, złamań lub tak zwanej chrzęstniakowatości w obrębie stawu biodrowego czasem pojawia się ciało wolne. Może ono przyczyniać się do blokowania stawu, przez co pacjenci odczuwają ból i nie mają możliwości wykonywania pełnego zakresu ruchów.

Pozostałe wskazania do zabiegu

Wyżej wymienione wskazania do artroskopii to wyłącznie kilka najczęstszych powodów wykonywania tego zabiegu. Warto również wymienić:

  • choroby nowotworowe,
  • uszkodzenia chrząstki,
  • zwyrodnienia pierwotne i wtórne,
  • zerwania więzadła kości udowej,
  • infekcje stawu biodrowego,
  • zespół trzaskającego biodra,
  • uciążliwy ból przy wysiłku bez określonej genezy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl